Powrót do bloga

Cebulki ozdobne - Czosnki na rabatach granicznych

Cebulki ozdobne - Czosnki na rabatach granicznych

Na początku lata rozrastają się byliny zielne i kwitnie wiele krzewów. Wspólnie dominują scenę, która wcześniej była miejscem pokazu popularnych wiosennych cebulek kwiatowych. Teraz nadszedł moment, kiedy różne rodzaje czosnków, nazywanych cebulami ozdobnymi, pojawiają się, aby dopełnić obrazu, wnosząc do ogrodów emocje i spektakularne kolory.

Czosnek 'Purple Sensation' to klasyczna cebula ozdobna o kwiatach wielkości pięści, składających się z setek kwiatów w kształcie gwiazdek. Jego liście, podobnie jak wiele innych bulw allium, odgrywało do tej pory rolę pokrycia ziemi, ale wzrastając ich liście obumierają pozostawiając czyste łodygi prezentując kwiaty wysoko ponad otaczającą roślinność.

Czosnek Ambassador

Takie ozdobne cebulki najlepiej sadzić w dużych ilościach na ogrodowych obwódkach. Wyżej rosnącą odmianą jest czosnek 'Ambassador' o nieco większych kwiatach, którą można umieścić z tyłu ogrodu. Jednak najbardziej efektowną z nich jest czosnek 'Globemaster'. Jego kwiaty są około dwa razy większe niż u odmiany 'Purple Sensation' i gęściej naszpikowane ciemnofioletowymi kwiatami. Czosnek ozdobny 'Globemaster' kwitnie dłużej niż jakakolwiek inna odmiana, dlatego warto wybrać ją na najbardziej eksponowane miejsca w ogrodzie.

Czosnek 'Mount Everest' to wysoko rosnąca roślina o zwartych, białych kwiatostanach. Połącz ją z 'Ambassadorem', aby uzyskać ciekawszy efekt. Wystarczy dodać kilka jej białych kwiatów, aby zauważyć różnicę.


Czosnek 'Summer Drummer' jest dla mnie nowością, ale stwarza nowe możliwości. Kwitnie później, w połowie lata, a przy wysokości prawie 2 metrów będzie potrzebował do towarzystwa wysokich bylin, takich jak trawy Calamagostis x acutiflora (Trzcinnik ostrokwiatowy) lub Persicaria polymorpha (Rdest zmienny).

Dzikie gatunki czosnku białawego to moje ulubiona byliny ozdobne do stosowania w mieszanych, wieloletnich nasadzeniach. Nieco krócej rosnąca niż te wymienione do tej pory, jej kwiatostany są większe, z mniejszą ilością, większych pojedynczych kwiatów, co daje efekt eksplodujących fajerwerków. Wydaje się, że unosi się wśród traw o delikatnej strukturze i wcześnie kwitnącej szałwii, charakterystycznej dla wielu moich ogrodów.

Czosnek Azureum

Jeśli interesuje Cię efekt eksplodujących fajerwerków na granicznych rabatach w Twoim ogrodzie, posadź kilka dodatkowych cebulek czosnku Szuberta. Jest podobny do czosnku białawego, ale znacznie większy.

Czosnek główkowaty drumstick cieszy się zasłużoną popularnością. Czosnek ozdobny sphaerocephalon o zwartych kwiatostanach uroczo góruje nad nieco niżej rosnącymi roślinami. Umieść go losowo wśród traw ozdobnych o drobnej strukturze, takich jak Nassella tenuissima (Nasella cieniutka) i Deschampsia cespitosa (Śmiałek darniowy).

Zupełnie inny charakter ma czosnek bułgarski (Nectaroscordum siculum subsp. bulgaricum) o zwisających dzwonkowatych, fioletowych z kremowymi krawędziami kwiatach, w ilości do trzydziestu sztuk w kwiatostanie. Niczym węże, długie łodygi skręcają się i obracają, wznosząc się ponad sąsiednie rośliny. Co zaskakujące, ich dzwonki podczas formowania nasion obracają się ku górze, tworząc główkę, która przez wiele miesięcy przypomina bajkowy zamek.

Spośród wielu innych cebulek czosnków ozdobnych, które stosuję w moich ogrodach, przepiękne, pudrowoniebieskie główki czosnku błękitnego (Allium caeruleum), wielkości piłek golfowych na sięgających do kolan łodygach, robią wrażenie tylko wtedy, gdy sadzę je w rozległych łanach. Podczas gdy wiele z niżej rosnących gatunków, takich jak żółty czosnek południowy oraz czosnek różowy, idealnie sprawdzi się jako dodatki do frontowych brzegów rabat w naszych letnich ogrodach.

Cebule czosnków ozdobnych nie mogą zostać pominięte, jeśli w planie nasadzeń ogrodu potrzebny jest łącznik między wiosną a latem.

Michael King 10/2020

Michael King jest botanikiem, byłą sekretarz Kuratorium w Kew Gardens, która od dwudziestu pięciu lat mieszka w Amsterdamie, w pobliżu holenderskich pól cebulek kwiatowych. Projektantka, doradca i pisarka ogrodowa Michael jest autorką artykułów w czasopismach oraz licznych książek na temat roślin i ogrodnictwa, a szczególnie tych dotyczących projektowania ogrodów z wykorzystaniem bylin i roślin cebulowych. Jest uznanym ekspertem przede wszystkim w dziedzinie traw ozdobnych i tulipanów.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych