Powrót do bloga

Czarne tulipany

Czarne tulipany

Czarne tulipany są od wieków świętym Graalem hodowców tulipanów. Często bywa, że pragniesz tego, czego jeszcze nie masz, tak jak na przykład niebieska róża czy żółty przebiśnieg. Czerń to kolor pełen mitów i skojarzeń, dlatego też czarne kwiaty wzbudzają w nas zachwyt i fascynację, a zwłaszcza legendarny czarny tulipan.

Powieść Alexandre'a Dumasa "Czarny tulipan" została opublikowana w 1850 roku i opowiada o poszukiwaniu czarnego tulipana w Holandii pod koniec XVII wieku. Jest to opowieść o zazdrości, pożądaniu i pragnieniu, która od tamtej pory inspiruje hodowców tulipanów do produkcji tych prawdziwych.

Tulipan Queen of Night

Czarne tulipany prawdopodobnie nigdy nie powstaną, ale już to, co mamy, jest wystarczająco dobre z punktu widzenia hodowcy. Większość ogrodników zna tulipana 'Queen of Night'. Jego kolor jest ciemno purpurowy, a kwiaty w klasycznym kształcie utrzymują się do dość późnego okresu kwitnienia tulipanów; jest on klasyfikowany jako tulipan z grupy tulipanów pojedynczych późnych.

Tulipan 'Queen of Night' kwitnie podczas wczesnowiosennego rozkwitu bylin, a jego gęste, ciemne kwiaty doskonale prezentują się w kompozycjach z takimi roślinami jak Orlik, Wilczomlecz, Serduszka okazałe oraz okrywowa Brunnera, Żurawka krwista i Miodunka. O tej porze roku szybko rozwijają się także świeże liście, w tym Liliowców, Funkii i paproci, które stanowią doskonałą oprawę dla głębokich, stonowanych kwiatostanów 'Queen of Night'.

Z punktu widzenia projektanta, czerń jest używana do wprowadzenia elementu głębi do obrazu. W ogrodzie krzew o ciemnych liściach, np. Perukowiec podolski 'Royal Purple' lub kępa "czarnych liści" Jezyczki pomarańczowej lub grupa czarnych tulipanów, gdy połączymy je z jaśniejszymi kolorami będzie tworzyć wrażenie głębi. Ciemniejsze punkty wprowadzone do schematu nasadzeń stworzą ostry kontrast z sąsiednimi, jaśniejszymi kwiatami. Połącz 'Queen of Night' z tulipanami o jasnożółtych kwiatach, takimi jak liliokształtny 'West Point' lub tulipanem pojedynczym, różowo kwitnący 'Menton', aby uzyskać wyjątkowy efekt na rabacie.

Tulipan Vincent van Gogh

'Black Hero' jest podwójną odmianą 'Queen of Night' i z dwukrotnie większą liczbą płatków robi jeszcze większe wrażenie w ogrodzie. Podwójne kwiaty, mimo że są dość małe, wymagają umieszczenia rośliny w miejscach osłoniętych, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych silnym deszczem i wiatrem. Warto podjąć ten wysiłek, gdyż kwiaty te mają chyba najciemniejszy odcień spośród wszystkich dostępnych obecnie tulipanów.

"Vincent van Gogh" został uhonorowany przez nazwanie jego imieniem niezwykłego tulipana o delikatnie frędzlowatych płatkach, które przybierają głęboki kolor bordowej czerwieni. Ten bogaty odcień bardzo dobrze współgra z innymi czerwonymi i fioletowymi tulipanami. Wystający z dywanu późno kwitnących tulipanów, takich jak 'Brownie', byłaby oszałamiająca, zwłaszcza gdyby dodać do niej kilka nieco wyżej rosnących tulipanów 'Black Hero'.

Tulipan Black Parrot

'Black Parrot' jest bez wątpienia moim faworytem wśród tego wybitnego grona tulipanów o czarnych kwiatach. Kolor ma więcej życia niż w innych odmianach; najlepiej opisać go jako bordowo-fioletowy. Podobnie jak w przypadku innych kwiatów z grupy tulipanów papuzich, płatki są pofalowane i nieregularne. Dzięki temu kwiaty odbijają światło pod różnymi kątami i wydają się wnosić więcej blasku i dramatyzmu do swojego otoczenia. Kwitnie w tym samym czasie co tulipany z grupy zielonokwiatowych, takie jak 'Spring Green' i 'China Town', tworząc piękny, wyrafinowany kontrast z ich jaśniejszymi odcieniami. Nasadź taką mieszankę z Dąbrówką rozłogową lub Żurawką drobną 'Palace Purple', aby uzyskać coś naprawdę wyjątkowego.

Czarne tulipany mogą być ciemne i wycofane, ale w połączeniu z jasnymi wiosennymi kwiatami są niezwykle efektowne. Niech poszukiwania naprawdę intensywnej, prawdziwej czerni trwają, a na razie mamy wszystko, czego potrzebujmy, aby wprowadzić ciekawe punkty głębi do wiosennych rabat.

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych