Powrót do bloga

Duże Zuchwałe Cebulki

Duże Zuchwałe Cebulki

Istnieje wyselekcjonowana grupa dużych cebulek, których możemy użyć, aby odważnie zaakcentować walory rabatek w naszym ogrodzie. Rosnące wysoko i kwitnące wiosną lub latem będą stanowić spektakularny centralny punkt każdego miejsca sadzenia, do którego zostaną dodane.

Każda z tych pięknych cebulek wyróżnia się nie tylko niezwykłym kształtem kwiatów, ale także kolorami, które wprowadzają do danego miejsca. Ich wyjątkowa wysokość pozwala im wyróżniać się wśród sąsiednich bylin i krzewów.

Żółta Szachownica Cesarska

Szachownice Cesarskie

Wysokość jest rzeczą względną, a w wiosennym ogrodzie większość cebulek i nowo pojawiających się bylin nie przekracza wysokości kolan. Szachownice cesarskie są wystarczająco wysokie, by wyróżniać się z otoczenia, zwłaszcza ze względu na ich odważną wiązkę zwisających dzwonkowatych kwiatów żyjących z dala od listowia i sąsiadujących tulipanów lub narcyzów. Szachownica cesarska 'Rubra', Terracotta i 'Lutea' są zasłużenie najbardziej popularne. Istnieje również Szachownica 'Raddeana', bliska krewna, o wyrafinowanych blado-żółtych i zielonych kwiatach idealnie pasująca tam, gdzie pożądane jest coś szczególnie wyjątkowego.

Szachownica Persica to już wyjątkowość na zupełnie innym poziomie. Tutaj mamy prawdziwą primadonnę. Sztywno wyprostowane łodygi wznoszą się wysoko, niosąc do dwudziestu śliwkowo-fioletowych kwiatów w kształcie dzwonu. Zwisają w dół i z daleka są efektownie czarne. Żyjąc pośród zasp świeżych kolorowych wiosennych kwiatów są czymś niezwykle spektakularnym. Wprowadzą pionowe akcenty do poziomego sadzenia.

Bardziej subtelna jest Szachownica Persica o białych kwiatach czyli tak zwana 'Alba'. Jej forma jest identyczna i najłatwiej docenić ją trzymając w ręku. Posadzone razem, te czarno-białe perskie lilie będą stanowić naprawdę wyrafinowany punkt centralny w dowolnym miejscu w naszych ogrodach.

Czosnek Ozdobny Globemaster

Ozdobne Cebule

Czosnki Ozdobne są zasłużenie popularne we współczesnych ogrodach. Najbardziej znany jest Czosnek 'Purple Sensation' i wszystkie inne z charakterystycznymi fioletowymi główkami w kształcie kuli trzymanymi odważnie na sztywnych, nagich łodygach o wysokości do jednego metra. Są one nie tylko ekscytujące, gdy sadzi się je w zaspach kwiatowych, gdzie pięknie wznoszą się pośród bylin, ale są też szczególnie przydatne. Kwitną dopiero pod koniec wiosny, kiedy w ogrodzie zachodzą duże zmiany. Wiosenne cebulki i krzewy osiągnęły już swój szczyt, a główni letni aktorzy czyli czosnki ozdobne dopiero nabierają tempa.

Wysoko rosnące, a przez to mające większy wpływ, są odmiany takie jak 'Ambassador' i 'Gladiator', jednakże to mniej znany 'Summer Drummer' zasługuje na Twoją uwagę. Jest to jeszcze wyżej rosnący czosnek ozdobny, który kwitnie znacznie później od pozostałych. Może osiągnąć ponad dwa metry wysokości i zacznie kwitnąć pod koniec czerwca, aż do lipca. Jego kwiaty i kolejne główki nasienne doskonale nadają się do sadzenia na duże wysokości w stylu preriowym w otoczeniu traw ozdobnych, takich jak Miskant i Panicum.

Pustynnik Robustus (Lilia Włośnica)

Lilie Włośnice

Pustynnik jest powszechnie nazywany w Holandii Igłą Kleopatry, co moim zdaniem lepiej go opisuje. Z szeroko rozłożonych bulw w kształcie rozgwiazdy wyrastają wczesną wiosną silne kępy przypominających paski liści. Wczesnym latem wznoszą się bardzo wysokie, proste kwiatostany pokryte wąskimi rurkowatymi kwiatami, które niektórym przypominają merdające ogony lisów, a innym szczotki do butelek. Liczne kwiaty otwierają się od nasady w górę, co zapewnia długi i efektywny okres kwitnienia. Po zakwicie rośliny szybko zamierają, co utrudnia ich umieszczenie w ogrodzie. Cała sztuka z tymi naprawdę spektakularnymi roślinami polega na znalezieniu w ogrodzie osłoniętego miejsca, które wiosną otrzymuje dużo słońca, ale które po zakwicie zostaje ukryte przez pobliskie byliny. Ja hoduję swoje pustynniki z tyłu rabatki, która jest wypełniona dużymi kępami traw Miskanta i Krwiściąga. Pustynniki rosną dość powoli i osiągają pełną wysokość dopiero w drugiej połowie lata.

Najmocniej rosnącym z tych odważnych roślin jest dobrze nazwany, Pustynnik Robustus. Jego łodygi osiągają dwa metry wysokości i są wypełnione miękkimi, łososiowo-różowymi kwiatami. Nieco mniejszy jest Pustynnik 'Romance' w podobnej tonacji kolorystycznej. To z kolei od razu sugeruje mi, że dobrze będzie je posadzić razem na zaspie kwiatowej, aby stworzyć mieszankę różowych odcieni i tonów oraz różnych wielkości. Często korzystam z takiego zabiegu, ponieważ nadaje on Twoim schematom sadzenia bardziej naturalny wygląd.

'Pustynnik Wąskolistny 'Bungei' w przeciwieństwie do innych jest znacznie mniejszą rośliną. Jego kwiaty są żółte i doskonale współgrają z kwitnącymi wczesnym latem wilczomleczami. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami znajduje się wiele innych szachownic cesarskich, które mają krótkie żółte oraz pomarańczowe kwiaty i stanowią piękny sezonowy akcent. Ciężko byłoby mi się bez nich obejść.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych