Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać piwonie

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać piwonie

Czy widziałeś kiedyś wspaniały widok piwonii w pełnym rozkwicie? Jeśli tak, to jest to doświadczenie, które pozostawia niezapomniane wrażenia. Dlaczego więc poruszamy temat piwonii teraz, gdy wiosna już minęła i zbliża się jesień? Cóż, powodem jest to, że jesień to idealny czas na sadzenie piwonii!

W DutchGrown wysyłamy korzenie piwonii do sadzenia WIOSNĄ i JESIENIĄ!

Wbrew pozornie delikatnemu wyglądowi, piwonie są zadziwiająco łatwe w uprawie. Są doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników, ponieważ te odporne rośliny wymagają minimalnej pielęgnacji i mogą kwitnąć nawet przez sto lat po posadzeniu.

Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować największą kolekcję korzeni piwonii online w Europie! Ponad 25 unikalnych odmian! Dostarczamy korzenie piwonii z 3-5 pędami! Ważne jest, aby zacząć od najlepszych.

Jeżeli od dawna marzysz o własnych rozkwitających piwoniach, dlaczego nie skorzystać z okazji i nie zasadzić ich tej jesieni? Czy jesteś gotowy, aby zabrać się do pracy? Przejdźmy do szczegółów!

Jak sadzić piwonie z odkrytych korzeni:

Miejsce

 • Wybierz miejsce, które jest bezpośrednio nasłonecznione przez co najmniej 6 godzin dziennie, choć większa ilość światła słonecznego jest jeszcze lepsza. Ważne jest, aby sadzić je z dala od innych drzew i krzewów, aby uniknąć konkurencji korzeniowej. Sadząc pojedyncze piwonie, upewnij się, że są one oddalone od siebie o co najmniej metr, zapewniając wystarczającą przestrzeń do wzrostu i dobrą cyrkulację powietrza.

Przygotowanie gleby

 • Piwonie najlepiej rozwijają się w dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie, dlatego ważne jest, aby unikać podmokłych warunków. Przed sadzeniem należy wykopać dołek o głębokości i szerokości około 60 centymetrów. Następnie należy poprawić drenaż gleby i wzbogacić ją kompostem, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych i mikroorganizmów. Ogólną zasadą jest mieszanie równych części kompostu i istniejącej gleby. Aby uzyskać optymalne rezultaty, należy rozważyć dodanie fosforu lub granulowanego nawozu uniwersalnego do mieszanki kompostu i gleby. Po dokładnym wymieszaniu kompostu, nawozu i istniejącej gleby, ponownie wypełnij otwór i ubij go, aby wyeliminować wszelkie pęcherze powietrza.

Sadzenie

 1. Na początku należy namoczyć korzenie w letniej wodzie (przez maksymalnie 4 godziny), aby zapewnić im nawodnienie, które jest niezbędne do zakorzenienia się w glebie.
 2. Wykop szerokie, ale płytkie otwory dla każdego korzenia piwonii. Otwory powinny być w przybliżeniu dwukrotnie szersze niż długość korzenia piwonii. Jeśli sadzisz wiele korzeni, zalecamy rozmieszczenie otworów w odległości metra od siebie.
 3. Umieść korzenie w całości z koroną i pędami na górze. Chociaż kształt niektórych korzeni może to utrudniać, należy dążyć do wyrównania wszystkich pędów na tym samym poziomie, około 1 cal poniżej powierzchni gleby.

Jak uprawiać piwonie

Najważniejsze wskazówki!

 • W przypadku efektownych kwiatów, niewiele roślin może konkurować z odpornymi, liściastymi piwoniami. Ich gigantyczne kwiaty często osiągają wielkość talerza. Piwonie występują w trzech rodzajach: zielne, które każdej zimy obumierają do poziomu gruntu; piwonie drzewiaste, które są wyższe i bardziej zdrewniałe, zachowując swoją strukturę przez całą zimę (pomimo swojej nazwy są raczej małymi krzewami niż drzewami); oraz hybrydy krzyżowe, które są krzyżówką piwonii drzewiastych i zielnych.
 • Do udanej uprawy piwonii wymagana jest wilgotna, ale dobrze przepuszczalna gleba i obfite nasłonecznienie. W przypadku odmian o dużych kwiatach należy zapewnić podpory.
 • Piwonie zielne można rozmnażać przez podział jesienią, podczas gdy piwonie drzewiaste lepiej rozmnażać przez nawarstwianie.
 • Sadząc piwonie, upewnij się, że znajdują się one w bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu. Unikaj sadzenia tych cennych roślin w podmokłej glebie. Większość piwonii zielnych preferuje gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, podczas gdy piwonie drzewiaste preferują stanowiska osłonięte i tolerują gleby kwaśne. Piwonie z odkrytymi korzeniami powinny być sadzone natychmiast po ich dostarczeniu. Najlepiej jest sadzić piwonie jesienią lub wiosną, uważając, aby nie sadzić ich zbyt głęboko, ponieważ może to przynieść słabe rezultaty. Przed sadzeniem należy dodać do gleby duże ilości zgniłej materii organicznej. Wiosną należy zastosować zbilansowany nawóz.
 • Należy unikać nadmiernego podlewania nowo posadzonych piwonii, ponieważ jest to częstą przyczyną niepowodzenia uprawy.
 • Chociaż piwonie są bardzo łatwe w uprawie, należy je podlewać raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu w okresach gorących/suchych. Taka pielęgnacja powinna być kontynuowana przez pierwszy rok lub dwa, aż rośliny w pełni się zakorzenią, a następnie będą kwitnąć każdego roku według własnego uznania.
 • Piwonie zielne należy przycinać jesienią do poziomu gruntu, natomiast piwonie drzewiaste nie wymagają przycinania. Wystarczy usunąć przekwitłe główki nasienne jesienią i pozwolić liściom naturalnie opaść - nie ulegaj pokusie przedwczesnego ich usuwania. Należy unikać silnego przycinania piwonii drzewiastych, ponieważ są one często szczepione na piwoniach zielnych.

Przykład naszego korzenia piwonii z 3-5 pędami można zobaczyć poniżej!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych