Powrót do bloga

Jak wykorzystuje byliny w moim ogrodzie

Jak wykorzystuje byliny w moim ogrodzie

Byliny odgrywają ważną rolę w ogrodach, które projektuję, ale być może sposób, w jaki wykorzystuję je w moim własnym ogródku, pomoże innym ogrodnikom zaplanować przestrzeń w ich własnym ogrodzie.

Katalog z cebulkami kwiatów jest dla mnie jak sklep ze słodyczami dla dziecka; mój apetyt przekracza możliwości spróbowania wszystkich. Jednak przez lata zasadziłam wiele z nich i dziś często zdarza się, że jestem zaskoczona ich ponownym pojawieniem się w dawno zapomnianych, dziwnych miejscach w ogrodzie. Takie są właśnie uroki ogrodnictwa, ale kiedy patrzę z szerszej perspektywy, projektując, widzę, że są pewne kluczowe obszary w ogrodzie, w których byliny odgrywają bardzo ważną rolę.

Jak wykorzystuje byliny w moim ogrodzie

W innym wpisie na blogu pisałam o wielu wyjątkowych, małych bylinach, które kwitną późną zimą i wczesną wiosną. Te rośliny cebulowe podnoszą nas na duchu właśnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy, pod koniec ponurej zimy. Większość z nich uprawiam porozrzucane po ogrodzie, jak na przykład maleńką, niebieską Cebulicę syberyjską i jej bardziej imponującą krewną Cebulicę Miszczenko oraz jeszcze wcześniej kwitnący żółty Rannik zimowy, Eranthis hyemalis. Jednak z grupy wcześnie kwitnących bylin to przebiśniegi są dla mnie najważniejsze.

Nie ma znaczenia, jakie przebiśniegi wybierzesz do uprawy; moimi ulubionymi są proste Śnieżyczki przebiśniegi i bardziej efektowne przebiśnieg Elwesa. Ważne, aby były one sadzone hojnie i odważnie. Przebiśniegi stworzą spektakularny akcent w ogrodzie, jeśli zostaną posadzone na dużej powierzchni. Zajęło mi to kilka lat, ale dzięki regularnemu dzieleniu sadzonek tuż po zakończeniu kwitnienia wiosną, udało mi się rozprzestrzenić je na dwóch przyległych rabatach po jednej stronie ogrodu. Nie pokrywają one bardzo dużego obszaru, ale wystarczająco, aby podczas tej skąpej pory roku zrobić duże wrażenie.

Kolekcja Tulipanów Truskawkowe Pola (Kolekcja Tulipanów Strawberry Fields)

Tulipany

Tulipany to główne rośliny tematyczne w moim ogrodzie na wiosnę. Co roku sprawdzam różne gatunki i odmiany, ale na główny pokaz mam różne koncepcję dla różnych części ogrodu. W centralnej części w pobliżu patio lubię bawić się mieszankami wczesnych, średnich i późnych tulipanów w różnych pastelowych odcieniach; każdy rok jest inny. Rabata w pobliżu zawiera różnorodne żonkile i dlatego w tym miejscu używam tylko żółtych, pomarańczowych lub białych tulipanów. Faworytem jest niezastąpiony tulipan Darwina 'Daydream' o bladożółtych kwiatach, które w ciągu kilku dni stają się delikatnie pomarańczowe. Dla kontrastu formy i tonacji często łączę go z tulipanem liliokształtnym 'West point', który, gdy tylko pojawi się słońce, otwiera swoje kwiaty w szerokie żółte gwiazdy.

Narcyz Tahiti

Narcyzy

Posiadam różne odmiany narcyzów rozsiane po ogrodzie, które mają tendencję do tworzenia powtarzającego się schematu w całym krajobrazie, nawet jeśli nie wszystkie są dokładnie takie same. Jednak dwie rabaty mają bardziej określony temat. W centralnej zawierającej różne gatunki tulipanów znajdują się dwie odmiany bardzo wcześnie kwitnących narcyzów. Dziki, jasnożółty Narcyz trąbkowy, Narcissus pseudonarcissus subsp. i szeroko rozpowszechniona odmiana narcyzów "Jetfire". Oba mają dokładnie takie samo żółte zabarwienie z dodatkiem subtelnego pomarańczowego przykoronka w przypadku narcyza 'Jetfire'.

Oddzielna rabata jest obficie obsadzona tylko jedną odmianą, 'Barrett Browning'. Ponownie jest to odmiana wcześnie kwitnąca, aby nie przyćmić czerwonego tulipana rosnącego w tej części ogrodu około tydzień później, a także aby stworzyć wyraźny kontrast z żółto kwitnącymi narcyzami w sąsiedniej, centralnej rabacie.

Leucojum Gravetye Giant (Śnieżyca letnia)

Leucojum Gravetye Giant (Śnieżyca letnia)

Najczęściej spotykana nazwa tej byliny to Śnieżyca letnia jest myląca, ponieważ kwitnie wiosną razem z tulipanami średnio- i późno kwitnącymi oraz wieloma odmianami narcyzów. Stwierdzenie, że były one zaplanowane jako główny motyw w moim ogrodzie było by nad wyrost, ale z biegiem lat ich kępy rozrosły się do pokaźnych rozmiarów. Wielokrotne powtórzenie w różnych częściach ogrodu wzmacnia ich wpływ na końcowy obraz ogrodu.

Czosnek bułgarski

Byliny letnie

Czosnki ozdobne i kamasje kwitną zaraz po wiosennych bylinach i są niezbędne, aby przystroić ogród w letnie szaty. Jeśli wiesz, czym jest czerwcowa luka, to zdecydowanie musisz posadzić dużo letnich cebul ozdobnych. Jakieś piętnaście lat temu posadziłam, może kilka tuzinów czosnku 'Purple Sensation', a teraz przez rozmnażanie z nasion rabata wypełniona jest przez ich fioletowe pompony kwiatów. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest wilgotna lub ciężka Wilczomlecz błotny rozkwitnie wczesnym latem tworząc duże, wysokie do pasa kępy świeżych, żółtych kwiatów. Stanowi idealny zestaw z wysokimi czosnkami ozdobnymi i niebieskimi kwiatami kamasji.

Spośród wielu innych cebulek, które mogą być uprawiane przez całe lato, tylko jedna znacznie wyróżnia się w moim ogrodzie, Galatonia błyszcząca, Galtonia candicans. Ma wzniesione, podłużne liście i proste łodygi, na których znajdują się stożkowate, szczytowe grona opadających, dzwonkowatych, biało-zielonych kwiatów. Wyrastająca na ponad metr wysokości Galtonia doskonale odnajduje się w naturalistycznych nasadzeniach, gdzie współgra z wieloma wyższymi bylinami i trawami ozdobnymi.

Lista wszystkich roślin cebulowych rosnących w moim ogrodzie nie miałoby sensu, ale przy projektowaniu ogrodu należy wziąć pod uwagę rolę, jaką każda z nich odgrywa w całościowym planie nasadzeń. I oczywiście każdego roku zamawiam kilka dodatkowych odmian na spróbowanie, bo któż mógłby się oprzeć?

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych