Powrót do bloga

Najlepsze Czerwone Tulipany do Uprawy

Najlepsze Czerwone Tulipany do Uprawy

Czerwony to kolor świateł zatrzymania, przycisków alarmowych i krwi, ale można go też znaleźć na kwiatach wielu pięknych tulipanów. Czerwone tulipany sygnalizują początek wiosny, zwłaszcza że cudownie się wyróżniają w otoczeniu zieleni, a oba kolory znakomicie się uzupełniają.

Często używam czerwonych tulipanów w moich planach sadzenia. Najmocniej sygnalizują one początek wiosny, zwłaszcza gdy rosną wśród świeżych zielonych liści. Moja miłość do czerwonych tulipanów zaczęła się pewnego roku, kiedy posadziłem liliowego tulipana 'Red Shine' na rabatce zawierającej ozdobną trawę. Kontrast formy, budowy i koloru był zdumiewający i przyciągał wzrok każdego.

Tulipan Showwinner

Trawa, a nawet trawnik stanowią idealną oprawę dla wszystkich tulipanów. Inne przedwcześnie rozwinięte byliny, takie jak liliowce, wilczomlecze, turzyce i paprocie mają podobne soczyście zielone pokrycie, przez które kwiaty mogą się pięknie wyłonić.

Czerwone tulipany są gorące, świecące i przyciągają uwagę, gdy są oświetlone silnym wiosennym słońcem. W cieniu lub w pochmurny dzień mogą wydawać się ponure, ciemne i znikać w oddali. Dlatego używaj ich na otwartych, nasłonecznionych przestrzeniach, w pobliżu rabatek lub w doniczkach i pojemnikach na kwiaty, gdzie automatycznie zajmą centralne miejsce.

Aby zasygnalizować początek wiosny, najskuteczniejszym tulipanem do tego celu jaki możemy posadzić jest niewątpliwie 'Showwinner'. Jest to czerwono-kwiatowy tulipan z Grupy Kaufmanniana, który jest jednym z najbardziej dominujących kwiatów w słynnym holenderskim ogrodzie Keukenhof, gdzie otwiera się dla widzów każdego roku w trzecim tygodniu marca. W tym czasie ogród jest pełen zielonych traw i dojrzałych drzew. Mieszanki kolorów szybko zaleją ogród, lecz te wczesne kwiaty tulipana 'Showwinner' wśród dywanów holenderskich krokusów są więcej niż wystarczające, aby przyciągnąć uwagę każdego odwiedzającego.

Tulipan Kingsblood

'Abba' to wcześnie kwitnący czerwony tulipan o podwójnych kwiatach, który kwitnie również wczesną wiosną i jest dobrym wyborem do doniczek i pojemników na patio, podczas gdy 'Showwinner' to lepsza roślina ogrodowa o silnej budowie, która powinna powracać i kwitnąć w kolejnych latach.

Tulipany cesarskie to jedne z najlepszych tulipanów do sadzenia na rabatach ogrodu, gdzie przy dobrym drenażu i przestrzeni do rozwoju mają dużą szansę na powroty z roku na rok. Spośród nich 'Madame Lefeber' jest bardziej znana jako 'Red Emperor'. Jej spektakularne czerwone kwiaty otwierają się szeroko, ukazując odważną czarną podstawę z wyraźnym żółtym brzegiem. Od czasu jej wprowadzenia na rynek w 1906 roku ten tulipan Fostera był używany w programach hodowlanych, czego wynikiem jest dzisiejsza mozaika innych kolorów, w tym cesarza żółtego, pomarańczowego i białego.

Uprawiaj 'Red Emperor' w pojemniku na kwiaty lub osłoniętym zakątku ogrodu, gdzie jego ogromne, otwarte kwiaty są mniej podatne na uszkodzenia przez ulewne deszcze i burze.

Tulipan Red Pomponette

Nie ma lepszej grupy tulipanów niż hybrydy Darwina, by obudzić sąsiadów i przypomnieć wszystkim, że rozpoczął się rok ogrodniczy. Te ogromne, śmiałe i kolorowe tulipany nadają się nie tylko do użytku w parkach publicznych i na wysepkach drogowych, ale mają też wiele zastosowań w naszych mniejszych przestrzeniach ogrodowych. Chodzi o to, że są wytrzymałe i mogą łatwo powrócić do kwitnienia z roku na rok. W drugim i kolejnych latach rośliny są na ogół mniejsze, podobnie jak i kwiaty.

'Red Impression' byłby moim pierwszym wyborem, ponieważ kwitnie wcześniej niż inne hybrydy Darwina. Jest to bardzo dobry pomysł, jeśli zamierzamy utrzymać czerwony motyw kolorystyczny na późniejszą wiosnę, na przykład z czerwonymi tulipanami liliowymi i tymi z grupy 'Single Late'.

'Parade' to klasyczna czerwona hybryda Darwina, którą znacznie lepiej jest uprawiać samodzielnie, niż mieszać ją z jej żółtym odpowiednikiem, który zwykle jest wystawiany gdzieś w miejskich systemach sadzenia. I jest też nowy tulipan, który zasługuje na naszą uwagę, czyli 'Jumbo Cherry'. Wydaje on ogromne kwiaty wielkości kielicha w bezkompromisowym odcieniu czerwonych świateł.

Tulipan Red Shine

Jest coś jeszcze dla miłośników tulipanów o podwójnych kwiatach, a mianowicie 'Red Pomponette', która okazuje się podwójną odmianą 'Red Apeldoorn', jednego z najsłynniejszych tulipanów do miejskiego masowego sadzenia.

Późną wiosną ogród jest w pełni rozbudzony, ma obficie kwitnące krzewy i szybko wyrastające między nimi byliny. Tulipany muszą być wysokie i robiące wrażenie, aby wyróżnić się z tego grona, a te z czerwonymi kwiatami będą najbardziej zauważalne.

Moim faworytem na ten późniejszy sezon jest 'Red Shine', idealny liliowy tulipan. Ma on jasno-czerwony kolor. Kwitnie na początku maja, a kwiaty stopniowo się powiększają przez cały, niezwykle długi okres kwitnienia. W jasnym słońcu kwiaty otwierają się szeroko, ukazując czystą czarną podstawę.

Tulipan Red Emperor

Mniej więcej w tym samym czasie kwitną tulipany z grupy 'Single Late', z których wiele ma wyjątkowo duże kwiaty. 'Kingsblood' jest jednak inny. Jego kwiaty są utrzymywane wysoko, ale nie są szczególnie duże i jako takie mogą wprowadzać jasne kolory do tylnej części rabatki z mieszanką roślin wieloletnich, gdy są tam sadzone w luźnych zaspach kwiatowych. Kolor 'Kingsblood' i 'Red Shine' jest identyczny i oczywiście można je twórczo mieszać.

Czerwone tulipany są naprawdę niezastąpione. Bądź odważny i powtarzaj różne gatunki na rabatach ogrodu, a sprawisz, że każdy, kto je zobaczy, będzie bardzo szczęśliwy.

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych