Powrót do bloga

Prosty przewodnik jak wyhodować piękne tulipany z cebulek

Prosty przewodnik jak wyhodować piękne tulipany z cebulek

Niewiele jest tak pięknych widoków jak tulipany na wiosnę. Na szczęście nie trzeba być wybitnie uzdolnionym ogrodnikiem, aby móc stworzyć swój własny, zachwycający obraz. Wystarczy, że zastosujesz poniższe wskazówki, a wkrótce zostaniesz nagrodzony pięknem z tych wspaniałych kwiatów.

Prosty przewodnik jak wyhodować piękne tulipany z cebulek

1. TULIPANY: KIEDY SADZIĆ?

Lubimy mawiać, że kiedy w ciągu dnia trzeba nosić płaszcz, czas sadzić cebulki kwiatów. Jednak pogoda bywa nieprzewidywalna, więc aby podejść bardziej precyzyjnie do tematu, po prostu upewnij się, że gleba ma temperature ok. 15,5 stopnia C lub poniżej - zazwyczaj jest to okres od października do listopada, przed nastaniem silnych mrozów.

Prosty przewodnik jak wyhodować piękne tulipany z cebulek

2. UPRAWA TULIPANÓW: JAK PRZECHOWYWAĆ?

Nasze cebulki tulipanów mogą być bezpiecznie przechowywane przez długi czas, więc nie musisz się martwić że, gdy je otrzymasz, a warunki do sadzenia nie są właściwe, zmarnują się. Po prostu upewnij się, że sadzenie ma miejsce przed zamarznięciem ziemi. Inną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że cebulki, tak jak my, muszą oddychać! Tak więc, jak tylko otrzymasz cebulki, rozpakuj je, a następnie przechowuj w suchym, przewiewnym miejscu, najlepiej w temperaturze około 4,5-21 stopni C.


3. UPRAWA TULIPANÓW: JAK SADZIĆ?

Tulipany lubią miejsca słoneczne i niezbyt zacienione. Cebulki tulipanów nie lubią mokrej lub podmokłej gleby, dlatego należy upewnić się, że gleba ma dobry drenaż.
Ogólną zasadą przy sadzeniu tulipanów jest zakopywanie cebulki na głębokość dwukrotnie większą niż jej długość. Przygotowuj dołek o głębokości trzykrotnie większej niż długość cebulki - około 15 cm, wrzuć cebulkę spiczastą stroną do góry, a następnie zasyp ziemią. Zachowaj odstęp 12-15 cm pomiędzy każdą cebulką. W przypadku uprawy w doniczkach lub pojemnikach można sadzić je w skupiskach, bliżej siebie, co pozwoli uzyskać efektowne kępy w pojemnikach.
Po posadzeniu cebulek należy je dobrze podlać, aby ziemia mogła osiąść. Po tym wystarczy jedynie poczekać, aż natura wynagrodzi Twój wysiłek!

Prosty przewodnik jak wyhodować piękne tulipany z cebulek

4. UPRAWA TULIPANÓW: JAK DBAĆ O NIE WIOSNĄ?

Jak wspominaliśmy wcześniej, tulipany nie lubią zbyt dużej ilości wody, więc gdy tylko zobaczysz zielone liście i pąki wyłaniające się z gleby, podlewaj je tylko wtedy, gdy nie było deszczu przez okres 3-5 dni. Dotyczy to całego sezonu wegetacyjnego - z reguły opady deszczu są wystarczającą ilością wody dla tulipanów.

5. UPRAWA TULIPANÓW: JAK PIELĘGNOWAĆ PO KWITNIENIU?

Po przekwitnięciu tulipanów należy ściąć kwiaty, ale nie usuwaj liści. Tulipany potrzebują swoich liści do gromadzenia składników odżywczych, które są następnie magazynowane w cebulce. Gdy liście staną się żółte/fioletowe i obumrą, można je wtedy przyciąć. W tym momencie należy jednak zaprzestać podlewania, aby cebulki mogły odpocząć. Należy pamiętać, że większość tulipanów to rośliny jednoroczne, a nie byliny. Jest duża szansa, że wrócą za rok, ale wszystko zależy od warunków uprawy.

Kup jesienne cebulki tulipanów

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych