Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak sadzić gołe korzenie bylin

Przewodnik po uprawie: Jak sadzić gołe korzenie bylin

Byliny z gołymi korzeniami są odporne, niezawodne i powracają co roku, co czyni je solidną inwestycją ogrodniczą. Są znacznie szybsze niż nasiona i mogą być bardziej opłacalnym wyborem niż rośliny doniczkowe. Są łatwe w uprawie, a po zaaklimatyzowaniu się w ogrodzie bardzo szybko się zakorzeniają.

white perennials in bloom

Jak uprawiać byliny z gołymi korzeniami

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby cieszyć się zdrowymi i ukorzenionymi roślinami:

  1. Namocz korzenie w wodzie przez 3-6 godzin przed sadzeniem.
  2. Posadź gołe korzenie w tymczasowych doniczkach używając uniwersalnego kompostu na wiosnę, pozostawiając je w osłoniętym miejscu na zewnątrz.
  3. Wybierz doniczki, które swobodnie zmieszczą gołe korzenie.
  4. W przypadku bylin z widoczną koroną, upewnij się, że znajduje się ona tuż pod powierzchnią gleby.
  5. Niektóre odmiany mają długie korzenie; należy sadzić je podłużnie i płytko 1-2 cm.
  6. Przesadź na rabaty lub do stałych pojemników późną wiosną lub wczesnym latem.
  7. Po posadzeniu dokładnie podlewaj i utrzymuj nawodnienie podczas okresu wzrostu.

perennials in bloom

Wiele bylin dobrze rozwija się w doniczkach i pojemnikach. W przypadku wyższych gatunków należy wybrać duże, trwałe donice i użyć kompostu lub ziemi ogrodowej jako podłoża.

Odporne byliny zazwyczaj wymagają minimalnej pielęgnacji. Niektóre mogą wymagać palikowania lub okazjonalnego przycinania. Po przekwitnięciu należy przyciąć łodygi blisko ziemi. Potrafią przetrwać zimę bez dodatkowej ochrony i odrodzić się na wiosnę.

Ważne jest, aby poznać idealne warunki uprawy danej rośliny. Jeśli wydaje się, że roślina ma trudności, należy rozważyć jej przesadzenie. Z biegiem czasu wiele odpornych bylin tworzy kępy, które można podzielić i przesadzić, aby pobudzić wzrost i produkcję większej liczby roślin.

Podczas planowania aranżacji ogrodu bylinowego należy wziąć pod uwagę ich wysokość, wzór wzrostu, kolor i czas kwitnienia. Wyższe odmiany należy umieścić z tyłu, a niższe z przodu. Aby uzyskać efektowne ekspozycje, zgrupuj rośliny razem i zapewnij równowagę kolorów.

Byliny dobrze przystosowują się do różnych warunków i zapewniają piękno przez cały rok. Nadają się do rabat lub doniczek, gwarantują minimalną konserwację, atrakcyjność wizualną i są magnesem dla zapylaczy. Włącz byliny, aby przez lata cieszyć się bujnym ogrodem.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych