Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać astilbe

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać astilbe

Astilbe, znana również jako "tawułka", to piękna i wszechstronna bylina znana z żywych, pierzastych kwiatów i atrakcyjnych liści. Kwitnie kwiatami w różnych odcieniach, od głębokiej czerwieni po delikatny róż i liliowy. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie wiosny i trwa do jesieni, gwarantując kolor przez cały sezon. Astilbe doskonale sprawdzają się jako rośliny rabatowe, okrywowe lub w dowolnej innej formie w zacienionym ogrodzie. Dzięki zdolności do rozwoju w zacienionych obszarach, Astilbe jest świetnym sposobem na dodanie koloru i tekstury. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy początkującym, ten przewodnik dostarczy Ci wszystkich informacji potrzebnych do udanej uprawy Astilbe!

Korzenie Astilbe należy sadzić wiosną po ich otrzymaniu. Należy pamiętać, że Astilbe potrzebują czasu, aby rozwinąć się wiosną, ale gdy już zaczną puszczać pędy, zwykle kwitną przez cały sezon. Mogą nawet utrzymać swoje blednące pędy aż do jesieni, jeśli nie zdecydujesz się ich odciąć po utracie koloru. Są doskonałym wyborem, aby dodać odrobinę wizualnego rozmachu do ogrodu, zarówno dzięki jasnym kwiatom w szczytowym okresie, jak i delikatnym odcieniom w fazie blaknięcia.

Jak sadzić:

 1. Wybór miejsca: Rośliny Astilbe preferują półcień do pełnego cienia, chociaż tolerują również poranne słońce. Wybierz miejsce w ogrodzie, w którym będzie padać światło słoneczne lub gdzie rośliny będą osłonięte przed bezpośrednim popołudniowym słońcem. Ponadto należy upewnić się, że gleba jest wilgotna i dobrze przepuszczalna.
 2. Przygotowanie gleby: Astilbe rozwija się w wilgotnej, bogatej w substancje organiczne glebie. Przed sadzeniem należy wzbogacić glebę materią organiczną, taką jak kompost lub dobrze zgniły obornik, aby poprawić drenaż i żyzność. Zaleca się przygotowanie gleby na głębokość około 30 cm, aby umożliwić korzeniom łatwe zakorzenienie się.
 3. Sadzenie: Astilbe sadzi się zazwyczaj wiosną. Należy wykopać dołek, który będzie wystarczająco szeroki i głęboki, aby pomieścić bryłę korzeniową rośliny. Delikatnie umieść astilbe w otworze, upewniając się, że korona (punkt, w którym łodygi wyłaniają się z bryły korzeniowej) znajduje się na poziomie lub nieco powyżej powierzchni gleby. Wypełnij dołek ziemią i delikatnie ugnieć ją wokół rośliny.
 4. Podlewanie i ściółkowanie: Do prawidłowego rozwoju Astilbe wymagają stałej wilgotności. Podlewaj rośliny obficie i regularnie, zwłaszcza w okresach suszy. Zastosuj warstwę organicznej ściółki, takiej jak rozdrobniona kora lub kompost, wokół podstawy roślin, aby pomóc zatrzymać wilgoć w glebie i powstrzymać wzrost chwastów.
 5. Nawożenie: Regularne nawożenie korzystnie wpływa na zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Zrównoważony nawóz o spowolnionym uwalnianiu należy stosować wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty. Alternatywnie, w sezonie wegetacyjnym można stosować płynny nawóz rozcieńczony zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Pielęgnacja Astilbe:

Pielęgnacja: Aby rośliny astilbe były zdrowe i atrakcyjne, należy przestrzegać poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji:

 • Regularnie usuwaj wyblakłe lub martwe kwiaty, aby stymulować ciągłość kwitnienia.
 • Przepełnione kępy dziel co trzy do czterech lat wczesną wiosną lub jesienią, aby utrzymać witalność roślin.
 • Zwracaj uwagę na szkodniki, takie jak ślimaki. W razie potrzeby stosuj organiczne metody zwalczania szkodników.
 • Jesienią, po zbrązowieniu liści, przytnij łodygi do poziomu gruntu.

Częste problemy: Astilbe jest na ogół rośliną mało wymagającą pod względem pielęgnacji, ale można napotkać kilka problemów:

 • Niedostateczna wilgotność: Astilbe wymaga stale wilgotnej gleby. Jeśli rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody, mogą więdnąć lub nie kwitnąć.
 • Oparzenia słoneczne: Bezpośrednie popołudniowe słońce może przypalić liście astilbe. Upewnij się, że rośliny są odpowiednio zacienione, aby zapobiec ich uszkodzeniom.
 • Mączniak prawdziwy: Ta choroba grzybicza może wpływać na astilbe, powodując biały, pudrowy nalot na liściach. Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza i unikaj podlewania z góry, aby zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych