Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Begonia

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Begonia

Begonie, urzekające rośliny doniczkowe, najczęściej wykorzystywane do uprawy na rabatach kwiatowych, w doniczkach i wiszących koszach. Oferują one szeroki wachlarz kształtów, kolorów i rozmiarów, rzucając swój żywy urok na zacienione przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki wydłużonemu okresowi kwitnienia, który zwykle trwa od lata do nadejścia pierwszych przymrozków, stanowią one wspaniały dodatek do każdego ogrodu.

Begonie wykazują niezwykłą zdolność adaptacji, kwitnąc zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Ta wszechstronność pozwala im przekształcić nawet najciemniejsze zakątki ogrodu w oszałamiające, tętniące życiem letnie ekspozycje.

Begonie bulwiaste wyrastają z mocnych, zaokrąglonych bulw, które mogą rosnąć zarówno w sposób wzniesiony, jak i kaskadowy. W zależności od wzoru wzrostu, begonie bulwiaste doskonale sprawdzają się jako rośliny ozdobne w różnych miejscach, w tym w doniczkach, skrzynkach okiennych, rabatach kwiatowych, dużych donicach i wiszących koszach. Większość begonii ma duże, wytworne kwiaty, przypominające róże, prezentujące olśniewającą gamę żywych i świetlistych odcieni, które zachwycają miłośników kwiatów.

Sadzenie begonii

Pochodzące z tropikalnego klimatu begonie dobrze się rozwijają przy dużej ilości światła, ale jednocześnie wymagają ochrony przed intensywnymi upałami. Optymalne lokalizacje dla nich obejmują obszary, które wygrzewają się w porannym słońcu, jednocześnie ciesząc się cieniem po południu.

W chłodniejszym klimacie begonie mogą być początkowo uprawiane w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli zamierzasz przesadzić je do ogrodu, gdy pozwoli na to pogoda. Aby rozpocząć taką hodowlę w pomieszczeniu, umieść bulwy w płytkiej tacy wypełnionej ziemią i upewnij się, że są skierowane pustą stroną do góry i oddalone od siebie o 1 cal. Przechowuj tacę w słabo oświetlonym pomieszczeniu, zapewniając wystarczającą ilość wody, aby utrzymać wilgotność podłoża bez nadmiernego przelewania. W ciągu około czterech tygodni bulwy powinny wykiełkować, po czym można je przenieść do jaśniejszego miejsca z dużą ilością światła. Przechowuj je w pomieszczeniu do momentu całkowitego ustąpienia przymrozków.

Gdy nadejdzie czas na przesadzenie bulw, zakop je na głębokość 1 cala i zachowaj odstępy od 10 do 12 cali, jeśli są przeznaczone do ogrodu. Sadząc je w doniczkach wewnętrznych i skrzynkach okiennych, można ustawić je nieco bliżej siebie. Stosuj dobrze przepuszczalną, żyzną glebę, aby begonie osiągnęły swój pełny potencjał.

Pielęgnacja begonii

  • Podlewaj begonie co kilka dni, upewniając się, że gleba pozostaje stale wilgotna, ale nie podmokła. Należy uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem, ponieważ bulwy są podatne na gnicie przy dużej wilgotności, a u roślin doniczkowych może wystąpić gnicie łodyg.
  • Aby wspomóc wzrost begonii, stosuj zbilansowany nawóz.
  • W przypadku begonii sadzonych w gruncie należy rozważyć zastosowanie niewielkiej warstwy ściółki wokół roślin, aby utrzymać wilgoć, upewniając się, że nie zagłusza ona łodyg. Begonie doniczkowe nie wymagają ściółkowania.
  • Dbaj o wygląd begonii poprzez usuwanie główek kwiatowych przez cały sezon. Przycinaj zużyte lub gnijące kwiaty około centymetr poniżej kwitnienia, aby zapobiec infekcjom i promować zdrowy wygląd roślin.
  • Ogranicz podlewanie pod koniec sezonu wegetacyjnego.
  • Pozwól kwiatom naturalnie uschnąć, a gdy liście staną się żółte, przytnij je.
  • Przed nadejściem pierwszych przymrozków ostrożnie wykop bulwy. Usuń nadmiar ziemi i pozwól bulwom wyschnąć w słonecznym miejscu przez tydzień. Przechowuj je pojedynczo w papierowych torebkach lub zawiń w gazetę.
Jak uprawiać Begonia
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych