Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać dalie

Żaden letni ogród nie jest kompletny bez zachwycającej obecności dalii. Pochodzące z Ameryki Środkowej i Meksyku, te śmiałe i żywe byliny są nie tylko piękne, ale także niezwykle łatwe w sadzeniu i pielęgnacji. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz, możesz zastanawiać się, jak uprawiać dalie, które odmiany będą dla Ciebie najlepsze i jak o nie dbać w chłodniejsze miesiące.

Poznajmy niektóre z fantastycznych odmian dalii, spośród których możesz wybierać, a każda z nich oferuje wyjątkowy akcent do Twojego ogrodu:

Dalia pojedyncza: Stonowane, ale urzekające, pojedyncze dalie charakteryzują się warstwą zaokrąglonych lub spiczastych płatków otaczających środek. Te urocze kwiaty są nie tylko estetyczne, ale także doskonale przyciągają zapylacze, dodając życia i szumu do ogrodu.

Dalia anemonowa: Te przepiękne dalie wyróżniają się podwójnymi, pierzastymi płatkami. Dalie anemonowe mają niezwykły i przyciągający wzrok wygląd, który z pewnością będzie odważnym akcentem w ogrodzie, wzbudzając podziw wszystkich, którzy je zobaczą.

Dalia kaktusowa: Najpopularniejsze odmiany dalii to dalie kaktusowe o podwójnie spiczastych płatkach, które tworzą efekt w kształcie rurki, dzięki czemu zyskały przydomek "dalii kolczastych". Dzięki szerokiej gamie dostępnych rozmiarów, od miniaturowych po gigantyczne, wnoszą do ogrodu powiew wyjątkowości i dramatyzmu.

Dalia o ciemnych liściach: Wyróżniające się z tłumu dalie o ciemnych liściach są znane ze swoich efektownych liści, które odróżniają je od ich jasnozielonych odpowiedników. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu urzekający kontrast, ta odmiana jest doskonałym wyborem.

Dalia karłowa: Jak sama nazwa wskazuje, dalie karłowe mają niewielkie rozmiary, ale robią duże wrażenie. Te małe cuda, idealne do sadzenia z przodu ogrodu i w pojemnikach, wnoszą odrobinę koloru i uroku do każdej przestrzeni, którą zdobią.

Dalia pomponowa: Dzięki zachwycającym kulistym płatkom, które zakrzywiają się do wewnątrz, dalie pomponowe tworzą urocze okrągłe kwiatostany. Dostępne w różnych kolorach, oferują radosny akcent w ogrodzie, promieniujący żywiołowością.

Teraz, gdy znasz już te hipnotyzujące odmiany dalii, możesz wybrać takie, które najlepiej pasują do Twojego ogrodu i osobistych preferencji. Dzięki promiennym odcieniom i różnorodnym formom dalie z pewnością staną się centralnym elementem letniego ogrodu, wzbudzając podziw i dodając odrobinę magii do przestrzeni zewnętrznej.

Jak sadzić:

  1. Po ustąpieniu przymrozków można przystąpić do wykopania w dobrze przepuszczalnej glebie dołków oddalonych od siebie o około 10 cm i 39 cm. Ponieważ dalie preferują stanowiska słoneczne, postaraj się znaleźć miejsce, które jest dobrze nasłonecznione przez cały dzień.
  2. Posadź bulwę dalii skierowaną ku górze, tak aby jej czubek wystawał z gleby.
  3. Po przykryciu bulwy ziemią należy ją obficie podlać, a następnie co kilka tygodni dodawać nawozu, aby wspomóc wzrost dalii w miesiącach letnich.

Sposób sadzenia bulw dalii w doniczkach i pojemnikach jest bardzo podobny! Po ustąpieniu wszelkich oznak przymrozków można rozpocząć sadzenie bulw w doniczkach. Zalecamy dodanie kilku kamyków na ich dno, aby ułatwić drenaż. Następnie można umieścić kompost i bulwy w doniczkach i postępować zgodnie z powyższą procedurą.

Podpieranie roślin: W miarę wzrostu dalie mogą stawać się coraz cięższe i wymagać podparcia. Zainstaluj paliki lub klatki wokół roślin, gdy są młode, aby pomóc im rosnąć pionowo i zapobiec późniejszemu złamaniu łodygi.

Ściółkowanie: Zastosuj warstwę organicznej ściółki wokół roślin, aby zatrzymać wilgoć, powstrzymać chwasty i regulować temperaturę gleby. Do ściółkowania dalii dobrze nadaje się ściółka sosnowa, słoma lub wióry drzewne.

Nawożenie: Dalie są roślinami wymagającymi pod względem nawożenia, dlatego warto je regularnie odżywiać. Użyj zbilansowanego, rozpuszczalnego w wodzie nawozu lub granulowanego nawozu o spowolnionym uwalnianiu, aby zapewnić niezbędne składniki odżywcze przez cały sezon wegetacyjny. Należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi dawkowania.

Ścinanie i przycinanie: Aby zachęcić rośliny do ciągłego kwitnienia, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Proces ten, znany jako obumieranie, skłania roślinę do wytwarzania większej liczby kwiatów. Dodatkowo można przyciąć wierzchołki młodych roślin, gdy osiągną około 12-18 cali, aby zachęcić je do bardziej krzaczastego wzrostu.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych