Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać delphinium (ostróżkę)

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać delphinium (ostróżkę)

Delphinium, potocznie nazywane "ostróżką", jest byliną tworzącą kępy. Ostróżki to piękne kwitnące rośliny należące do rodziny Ranunculaceae. Są znane ze swoich wysokich, efektownych kwiatów, które sprawiają, że są popularnym wyborem w ogrodach i kompozycjach kwiatowych. Rosną pionowo i mają ciemnozielone liście. Jest to świetny wybór do przydomowych ogrodów, rabat i obwódek, a także do tworzenia uroczych kompozycji kwiatowych! Jej wysokość sprawia, że idealnie nadaje się na tyły słonecznych granic, gdzie będzie cieszyć się pewną ochroną przed warunkami atmosferycznymi.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat delphinium:

Wygląd: Delphinium charakteryzuje się wysokimi, silnymi łodygami, osiągającymi wysokość od 3 do 8 stóp (od 1 do 2,5 metra). Łodygi są ozdobione głębokimi klapowanymi, palmowymi liśćmi, które nadają im pierzasty wygląd. Kwitnące w różnych odcieniach niebieskiego, fioletowego, różowego, białego, a czasem żółtego kwiaty są gęsto rozmieszczone na pędach.

Odmiany: Dostępnych jest wiele gatunków i odmian delphinium, oferujących szeroką gamę kolorów i rozmiarów. Niektóre popularne gatunki obejmują delphinium elatum (najpopularniejsze delphinium ogrodowe), delphinium grandiflorum i delphinium ajacis (często znane jako delphinium jednoroczne lub ostróżeczka).

Uprawa: Delfinium rozwija się w chłodnych i umiarkowanych regionach, ale może być uprawiane w różnych klimatach. Preferują pełne nasłonecznienie przez co najmniej sześć godzin dziennie, choć tolerują półcień. Dobrze przepuszczalna gleba o pH w zakresie od 6,0 do 7,0 jest idealna dla tych roślin. Ze względu na wysokość i podatność na uszkodzenia powodowane przez wiatr, korzystne jest również podwiązywanie lub podpieranie.

Jak uprawiać delphinium (ostróżkę)

Pielęgnacja i utrzymanie: Delphinium wymaga odpowiedniego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Ściółkowanie wokół podstawy roślin pomaga zatrzymać wilgoć i kontrolować chwasty. Regularne nawożenie zrównoważonym nawozem może sprzyjać zdrowemu wzrostowi i obfitemu kwitnieniu. Usuwanie zużytych kwiatów może wydłużyć okres kwitnienia, a przycięcie całej rośliny po kwitnieniu może zachęcić do drugiego kwitnienia.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami: Delfinium jest podatne na szkodniki, takie jak mszyce, ślimaki i pomrowy. Regularne monitorowanie i wczesna interwencja za pomocą środków organicznych lub chemicznych może pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami. Mączniak prawdziwy i zgnilizna korony to powszechne choroby dotykające delphinium, więc odpowiednia cyrkulacja powietrza i unikanie podlewania z góry mogą zmniejszyć ryzyko infekcji.

Symbolika i zastosowanie: Delfinium symbolizuje radość, wdzięk i lekkość. Są często używane w kompozycjach kwiatowych i bukietach, dodając im wysokości i żywego koloru. Ich efektowny wygląd sprawia, że są również popularne na rabatach ogrodowych, w ogrodach przydomowych i jako kwiaty cięte na specjalne okazje.

Należy pamiętać, że delphinium to roślina zawierająca alkaloidy, które są toksyczne w przypadku spożycia, dlatego zaleca się trzymanie jej z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Podsumowując, delphinium to wykwintne rośliny kwitnące cenione za wysokie kłosy kolorowych kwiatów, dodające elegancji i uroku każdemu ogrodowi lub ekspozycji kwiatowej.

Jak sadzić delphinium:

 • Wybierz miejsce całkowicie/częściowo nasłonecznione.
 • Przygotuj wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę.
 • Podwiąż wyrastające pędy, aby wesprzeć ich wzrost.
 • Użyźniaj co tydzień
 • Po kwitnieniu przytnij pędy.
 • Jesienią przykryj ściółką.
 • Warto pamiętać, że delfinium dobrze rozwija się w miejscach nasłonecznionych, ale w niskich temperaturach i może uschnąć przy upalnej i wilgotnej aurze. Idealnym miejscem do sadzenia jest miejsce z dużą ilością słońca, które zapewnia również ochronę. Podczas sadzenia można dodać kompost na dno otworów do sadzenia, aby pomóc odżywić rośliny. W przypadku ciężkich gleb można dodać żwir, aby poprawić drenaż. Kiedy delphinium zaczną wschodzić, najlepiej regularnie je odżywić, dodając płynny nawóz co tydzień lub dwa, aby wspomóc ich wzrost. Wiosna to idealny czas na zastosowanie palików dla nowych roślin. Po zakończeniu kwitnienia usuń zużyte kwiaty, aby zachęcić je do nowego wzrostu, a być może późnym latem pojawi się kilka nowych.

  Jak uprawiać delphinium (ostróżkę)

  Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
  Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych