Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Dicentry

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Dicentry

Dicentra, powszechnie znana jako "serduszka", zawdzięcza swoją nazwę pulchnym kwiatom w kształcie serca. Dicentry uwielbiają cień i kwitną wiosną. Kwiaty te występują w pięknych różowych, fioletowych, czerwonych i białych kolorach, osiągając wysokość od 50 do 100 centymetrów.

Jak uprawiać Dicentry

Dicentra dobrze rozwija się, gdy jest sadzona w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie w zacienionym lub częściowo zacienionym miejscu. Jeśli gleba wymaga wzbogacenia, przed sadzeniem dodaj kompost. Zacznij od wykopania wystarczająco dużych dołków, aby zmieściły się w nich wszystkie korzenie. Rozmieść otwory w odległości od 45 do 75 centymetrów od siebie (większe odmiany mogą potrzebować do 90 cm) i posadź w ziemi z korzeniami skierowanymi w dół i wierzchołkami wzrostu 2,5 centymetra poniżej poziomu gleby. Wypełnij przestrzeń wokół roślin glebą i mocno ją ugnieć. Po posadzeniu należy dokładnie podlać i namoczyć ziemię, aby osiadła wokół korzeni.

Do sadzenia w pojemnikach używaj dobrze przepuszczalnej i bogatej w próchnicę ziemi doniczkowej. Wybierz duże pojemniki, które są na tyle duże, aby pomieścić dojrzałe rośliny Dicentry, upewniając się, że posiadają otwory drenażowe.

Jak dbać o Dicentry

W okresach aktywnego wzrostu podlewać w miarę potrzeb, zapewniając około 2,5 centymetra wilgoci tygodniowo. Gdy Dicentra zaczyna żółknąć i więdnąć, liście można przyciąć do ziemi. Nie należy usuwać liści przed ich zżółknięciem/brązowieniem, ponieważ jest to czas, w którym roślina gromadzi zapasy pożywienia na przyszły rok.

Roślinę można regularnie nawozić, aby pobudzić ją do wzrostu. Gdy wiosną zaczną pojawiać się liście, dodaj do gleby wokół rośliny nawóz o przedłużonym uwalnianiu wraz z dodatkową ilością kompostu. Może to zwiększyć trwałość kwiatów. Należy pamiętać, że Dicentry zazwyczaj osiąga swój dojrzały rozmiar w trzecim lub czwartym roku.

Dodatkowe wskazówki pielęgnacyjne:

  • Zastosuj warstwę organicznej ściółki wokół podstawy roślin, aby zatrzymać wilgoć i powstrzymać chwasty.
  • Chroń Dicentry przed silnymi wiatrami, ponieważ ich delikatne łodygi mogą być podatne na złamania.
  • Monitoruj występowanie szkodników, takich jak ślimaki, i podejmij odpowiednie środki w celu ich ekologicznej eliminacji.
  • Jesienią przykryj obszar wokół roślin warstwą kompostu, aby zapewnić dodatkowe składniki odżywcze w okresie zimowym.

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, a wyhodujesz piękne Dicentry o czarujących kwiatach, które ożywią i ubarwią zacienione przestrzenie..

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych