Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Echinaceę

Echinacea, znana również jako jeżówka, to bylina zielna z rodziny astrowatych. Mają duże, przypominające stokrotki kwiatostany z opadającymi płatkami i brązowymi środkami w kształcie stożka, skąd wzięła się ich niezwykła nazwa! Są to kwiaty kwitnące latem, uwielbiane przez motyle i zapylacze. Echinacea stała się popularna jako ozdobna roślina ogrodowa. W naturze zwykle można je znaleźć wzdłuż terenów zalesionych. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale tolerują półcień. Miejsce z porannym lub popołudniowym słońcem jest dla nich idealne. Po zakorzenieniu zapuszczają głębokie korzenie, dzięki czemu mogą rosnąć nawet na glebach skalistych!

W rzeczywistości jeżówki są łatwe w uprawie, długowieczne i będą się dobrze rozwijać na różnych glebach, z wyjątkiem wilgotnych. Sekret uprawy jeżówek jest prosty: lubią dobrze przepuszczalną glebę. To wszystko! Rośliny te mogą przetrwać na różnych glebach, ale najlepsze będą luźne i piaszczyste.

Krótki przewodnik

  1. Wybierz miejsce w pełnym lub częściowym słońcu.

  2. Przygotuj dobrze przepuszczalną glebę.

  3. Rozmieść rośliny w zależności od wielkości odmiany.

  4. Regularnie podlewaj, aż korzenie się zakorzenią, zmniejszając stopniowo ilość wody.

  5. Nie przemieszczaj roślin, gdy już się zakorzenią.

Przy sadzeniu należy pamiętać, że są to rośliny tworzące kępy, które mogą rosnąć dość wysoko. W zależności od wybranej odmiany, należy zachować odstępy równe ich szacowanej szerokości przy pełnym wzroście. Zasadniczo nie wymagają one palikowania, ponieważ ich łodygi są mocne, choć czasami niektóre rośliny mogą stać się wiotkie w cieniu. W takim przypadku wystarczy pojedynczy palik, aby podeprzeć jedną roślinę.

Młode rośliny wymagają regularnego podlewania, dopóki nie zapuszczą korzeni. Po tym czasie można stopniowo ograniczać podlewanie z codziennego na co drugi dzień, do cotygodniowego, dwutygodniowego itp. do momentu, gdy podlewanie będzie konieczne tylko w okresach suszy. Rośliny nie wymagają nawożenia, a wiosną wystarczy im ściółka z kompostu.

Uprawa echinacei to świetny sposób na dodanie koloru i różnorodności do letniego ogrodu. Uprawiając ją, można łatwo osiągnąć sukces, ponieważ jest to roślina bardzo tolerancyjna. Doskonale radzi sobie w każdej przeciętnej, dobrze przepuszczalnej glebie i najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale nadal będzie świetnie rosnąć na stanowiskach częściowo nasłonecznionych. Nie wymagają obumierania, aby ponownie zakwitnąć, choć można usunąć zużyte kwiaty, aby przywrócić im ładny wygląd po zakończeniu kwitnienia. Te piękności są również doskonałymi kwiatami ciętymi, więc warto je zachować również w tym celu!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych