Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać floksy

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać floksy

Floksy, znane z obfitości małych, pachnących latem kwiatów, występują w różnych formach, od wysokich bylin po odmiany płożące lub alpejskie. Niektóre z nich rosną nawet jako rośliny jednoroczne wykorzystywane na rabatach.

Jedną z popularnych odmian jest floks wiechowaty (Phlox paniculata), powszechnie nazywany płomykiem wiechowatym. W naturze może osiągać wysokość prawie 2 metrów i mieć różowe kwiaty. Przez lata hodowli opracowano niższe i bardziej kolorowe odmiany, w odcieniach od niebieskiego i fioletowego do różowego, purpurowego, czerwonego i białego. Te godne uwagi odmiany ogrodowe nie tylko oferują zapach i długie okresy kwitnienia, ale także przyciągają pszczoły i inne owady zapylające.

Floksy są odporne i łatwe w uprawie, co czyni je istotnymi elementami rabat i przydomowych ogródków. Ich mocne łodygi zwykle nie wymagają palikowania, a ponadto są odporne na szkodniki i choroby, dzięki czemu przez wiele lat pięknie prezentują się w ogrodzie. Dobrze komponują się z innymi bylinami, takimi jak ostróżki i trytomy, można je również łączyć z trawami ozdobnymi, aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd. Floks to także doskonały kwiat cięty.

Aby z powodzeniem uprawiać floksy, wybierz słoneczne miejsce z wilgotną, dobrze przepuszczalną glebą. W gorące i suche dni należy zapewnić im odpowiednie nawodnienie, ponieważ są wrażliwe na suszę. Chociaż generalnie wymagają niewielkiej pielęgnacji, usuwanie kwiatów natychmiast po kwitnieniu może zachęcić do kolejnych zakwitów w dalszej części sezonu. Dzielenie roślin co kilka lat jest korzystne dla ich zdrowia i ciągłości kwitnienia. W przypadku wyższych odmian należy umieścić je z tyłu lub pośrodku granicy, podczas gdy niższe najlepiej nadają się na przód.

Sadząc floksy wiosną, należy upewnić się, że gleba ma odpowiednią temperaturę i wilgotność, ponieważ nie rozwijają się one w suchych, piaszczystych glebach. Dodanie materii organicznej, takiej jak kompost lub dobrze zgniły obornik przed sadzeniem, a następnie ściółkowanie poprawi warunki glebowe. Floksy z czasem mają tendencję do tworzenia dużych kęp, więc dzielenie ich co trzy lub cztery lata wczesną wiosną utrzyma ich witalność i zapobiegnie nadmiernemu zagęszczeniu. Oznaki, że podział jest konieczny, obejmują zmniejszoną produkcję kwiatów i skąpe środki.

Jak sadzić floksy:

  • Wybór odpowiedniej lokalizacji: Wybierz odpowiednie miejsce do sadzenia gołych korzeni floksów. Floksy preferują pełne słońce lub półcień, więc znajdź miejsce, które otrzymuje co najmniej 4-6 godzin światła słonecznego każdego dnia. Upewnij się, że gleba jest dobrze przepuszczalna, aby zapobiec gromadzeniu się wody, ponieważ floksy nie rozwijają się w warunkach podmokłych.
  • Przygotowanie gleby: Przed sadzeniem należy przygotować glebę w wybranym miejscu. Usuń wszelkie chwasty, kamienie lub gruz z miejsca sadzenia. Możesz także wzbogacić glebę, dodając kompost lub dobrze zgniły obornik, aby poprawić jej żyzność i drenaż. Spulchnij glebę na głębokość około 30 cm.
  • Namocz korzenie: Dobrym pomysłem jest moczenie korzeni w wodzie przez około godzinę przed sadzeniem. To nawodni i przygotuje je do sadzenia.
  • Wykop dołek: Użyj łopaty, aby wykopać dołek w przygotowanej glebie, który będzie wystarczająco duży, aby pomieścić korzenie floksa. Otwór powinien być na tyle głęboki, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na poziomie gleby.
  • Umieść roślinę w dołku: Delikatnie umieść korzeń floksa w wykopanym dołku, upewniając się, że są one rozłożone, a nie ściśnięte. Umieść roślinę tak, aby jej korona (miejsce, w którym korzenie łączą się z łodygą) znajdowała się na poziomie gruntu.
  • Zasyp dołek: Wypełnij otwór ziemią, ostrożnie ubijając ją wokół korzeni, aby wyeliminować wszelkie kieszenie powietrzne. Postępuj delikatnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Po wypełnieniu dołka roślina powinna być stabilna i wyprostowana.
  • Dokładnie podlej: Po posadzeniu floksa należy go dokładnie podlać, aby pomóc mu osadzić się w glebie i zachęcić do zapuszczenia korzeni. Podlewaj roślinę, aż gleba będzie równomiernie wilgotna, ale nie podmokła.
  • Ściółkowanie (opcjonalnie): Nałożenie warstwy organicznej ściółki wokół podstawy rośliny może pomóc zatrzymać wilgoć, powstrzymać chwasty i regulować temperaturę gleby. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu niewielkiego odstępu wokół łodygi, aby zapobiec gniciu.
  • Utrzymuj wilgotność gleby: W pierwszych tygodniach po posadzeniu upewnij się, że gleba jest stale wilgotna, ale nie podmokła. Pomoże to roślinie zapuścić korzenie i wspomoże zdrowy wzrost.
  • Monitoruj i pielęgnuj: Regularnie monitoruj nowo posadzonego floksa pod kątem oznak wzrostu i odpowiednio dostosuj podlewanie. Po zakorzenieniu, floksy są generalnie łatwe w pielęgnacji, ale może być konieczne ich podlewanie w okresach suszy i zapewnienie wsparcia, jeśli są to wysokie odmiany.

Przestrzegając tych wskazówek, możesz z powodzeniem sadzić floksy i cieszyć się ich pięknymi kwiatami w swoim ogrodzie!

Jak uprawiać floksy

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych