Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać geranium

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać geranium

Geranium to wytrzymałe, żywe rośliny idealne do każdego ogrodu. Są fantastyczne dla owadów zapylających, takich jak pszczoły i bzygowate, zapewniając długi sezon nektaru i pyłku. Odporne pelargonie mogą być świetnymi samosiejkami i mogą rosnąć w drobnych pęknięciach w bruku, pokazując swoją wytrzymałość. W tym przewodniku dowiesz się, jak je uprawiać i pielęgnować, aby cieszyć się ich pięknem rok po roku.

Jak uprawiać geranium

Geranium są w pełni mrozoodporne i mogą być sadzone wiosną bezpośrednio na zewnątrz. Nie wymagają żadnej ochrony przed mrozem w okresie zimowym. Wiosną można wysadzić je bezpośrednio w czystym, uprawnym miejscu na rabatach lub użyć pojemników tarasowych. Inną opcją jest rozpoczęcie uprawy w tymczasowych doniczkach przez kilka miesięcy przed wysadzeniem ich w późniejszym sezonie. Korzenie przed posadzeniem należy moczyć w wodzie przez 3-6 godzin, aby poprawić wchłanianie wilgoci. Podczas sadzenia upewnij się, że korzenie są całkowicie zanurzone, a pąki lub korona znajdują się tuż pod powierzchnią, a wszelkie wierzchołki wzrostu lub liście znajdują się powyżej poziomu gleby. Geranium rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu i preferuje glebę o dobrej przepuszczalności. W pojemnikach można użyć kompostu na bazie gleby lub kompostu uniwersalnego. Rozmieść rośliny w odległości 20-30 cm od siebie, aby umożliwić prawidłowy przepływ powietrza i zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu. Po posadzeniu pelargonie należy podlać i zapewnić im odpowiednie nawodnienie w pierwszym roku wzrostu. Po zasadzeniu rośliny zazwyczaj nie potrzebują dużo dodatkowej wody. Jesienią należy przyciąć łodygi i liście do poziomu gruntu. Dodatkowo można je przyciąć w środku lata po kwitnieniu, aby potencjalnie zachęcić do drugiego kwitnienia późnym latem.

Krótki przewodnik:

  1. Rośliny sadzić wiosną, nie wymagają zimowego zabezpieczenia przed mrozem.
  2. W pojemnikach ogrodowych lub tarasowych, doniczkach tymczasowych.
  3. Korzenie moczyć 3-6 godzin przed wysadzeniem.
  4. Korzenie i pąki umieścić pod ziemią, wierzchołki ponad.
  5. Miejsce: pełne słońce lub półcień, gleba przepuszczalna.
  6. Pojemniki: stosować kompost na bazie gleby lub uniwersalny.
  7. Zachować odstęp 20-30 cm, aby zapewnić przepływ powietrza.
  8. Podlewać po posadzeniu, zmniejszyć ilość wody po zakorzenieniu.
  9. Przycinać jesienią i w połowie lata po kwitnieniu.

Jak pielęgnować geranium

Po posadzeniu należy zapewnić geranium dobre nawodnienie w pierwszym roku wzrostu. Po zakorzenieniu rośliny zwykle nie wymagają dużo dodatkowej wody. Jesienią konieczne jest przycięcie łodyg i liści do poziomu gruntu. Ta praktyka pomaga roślinie skupić energię na korzeniach w okresie spoczynku. Opcjonalnie można również przyciąć rośliny w połowie lata po kwitnieniu, co może zachęcić je do wytworzenia większej ilości kwiatów w dalszej części sezonu, jeśli pogoda będzie sprzyjająca.

Przestrzegając tych prostych wskazówek, można naprawdę cieszyć się urokiem geranium w ogrodzie. Ich odporność i piękno sprawiają, że są one wspaniałym dodatkiem do każdej zewnętrznej przestrzeni. Udanego uprawiania ogrodu!

Jak uprawiać geranium

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych