Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Kalia

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Kalia

Kalie są wspaniałym dodatkiem do każdego otoczenia. Emanują elegancją i cechują się niezwykłą trwałością. Występują w szerokiej gamie kolorów, zaspokajając różne gusta i motywy: od żywej żółci po głęboki bakłażanowy fiolet, delikatny różowy rumieniec po luksusowe aksamitne odcienie, żywy pomarańcz zachodu słońca po intensywną krwistą czerwień - i oczywiście ponadczasowy faworyt, czysta biel, często spotykana w bukietach ślubnych. Co zaskakujące, uprawa cebulek kalii jest prostym procesem, a przestrzegając kilku nieskomplikowanych kroków, można cieszyć się obfitością ich wyjątkowych kwiatów przez wiele lat.

Jak w przypadku każdej rośliny, jakość cebulki ma bezpośredni wpływ na wynik. Mniejsze, starzejące się cebulki lub kłącza będą produkować niezadowalające, słabsze kwiaty, podczas gdy duże, niedawno zebrane cebulki dostarczane przez DutchGrown zapewnią większą roślinę obfitą w wysokiej jakości kwiaty.

Kiedy najlepiej sadzić kalie?

Kalie najlepiej sadzić wiosną, gdy ryzyko przymrozków ustąpi.

Jakie są optymalne warunki nasłonecznienia dla kalii?

W cieplejszych regionach kalie kwitną zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Jednak w chłodniejszym klimacie najlepiej kwitną w pełnym słońcu.

Gdzie sadzić cebulki kalii?

Kalie wyróżniają się niezwykłą wszechstronnością, kwitnąc na rabatach i obrzeżach ogrodów, a także stanowiąc doskonały wybór do donic i pojemników.

Podczas sadzenia ich na rabatach lub obwódkach należy wziąć pod uwagę, że niektóre odmiany mogą osiągać wysokość do 60 cm. Dlatego zaleca się umieszczanie ich z tyłu lub pośrodku obszaru sadzenia. Warto zauważyć, że ich charakterystycznie nakrapiane liście pozostają atrakcyjne wizualnie przez cały sezon, nawet po zakończeniu okresu kwitnienia.

W przypadku uprawy w doniczkach lub pojemnikach, kalie zazwyczaj najlepiej rozwijają się, gdy są sadzone pojedynczo. Nie musi to oznaczać, że nie można ich łączyć z innymi roślinami jednorocznymi, ale aby uzyskać optymalne wyniki, można śmiało założyć, że kalie wolą mieć własną przestrzeń.

Dla tych, którzy mają szczęście posiadać ogród, niewątpliwie kalie powinny zająć honorowe miejsce. Znane ze swojej trwałości w wazonie - utrzymującej się do imponujących dwóch tygodni - są również urodzajne w kwitnieniu przez cały sezon. Nic dziwnego, że kalie pozostają ulubionymi roślinami wśród florystów.

Sposób sadzenia kalii

Aby pomyślnie zasadzić kalie, wykonaj następujące kroki:

  • Wykop dołek o głębokości około 3-4 cali (jako ogólną wskazówkę przy sadzeniu cebulek należy zapewnić nad nimi co najmniej dwukrotność ich wysokości w glebie). Ostrożnie umieść cebulkę w dołku tak, aby wierzchołki wzrostu, znane również jako "oczka ", były skierowane do góry.
  • Na rabatach ogrodowych zachowaj odstępy około 6 cali między każdą cebulką. Jeśli sadzisz rośliny w pojemnikach, możesz umieścić je nieco bliżej siebie, mniej więcej 4 cale od siebie.
  • Po posadzeniu należy dokładnie podlać miejsce, aby pomóc glebie osiąść wokół cebulek. Początkowo, gdy cebulki są świeżo posadzone, należy podlewać je oszczędnie. Gdy rośliny rozwiną kilka liści, można stopniowo zwiększać ilość dostarczanej wody.
  • Po posadzeniu należy uzbroić się w cierpliwość; pojawienie się pierwszych pędów kalii może potrwać około 2 tygodni lub dłużej. Gdy już się pojawią, rośliny zazwyczaj rosną szybko.
  • Cebulki kalii zazwyczaj kwitną latem. Po wyblaknięciu kwiatów należy pozwolić roślinie przejść przez fazę spoczynku. W tym okresie nie ma potrzeby intensywnego podlewania.

Jeśli chcesz zachować kalie na kolejny rok, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  • Regularnie użyźniaj rośliny przez cały sezon wegetacyjny. Gdy tylko kwiaty przekwitną, należy niezwłocznie usunąć ich pędy. Zapobiega to wytwarzaniu nasion przez rośliny i oszczędza energię na przyszłoroczne kwitnienie. Kontynuuj nawożenie, aż liście zaczną żółknąć.
  • Gdy liście uschną, wykop cebulki i odetnij pozostałe liście, pozostawiając około centymetra lub dwóch łodygi. Pozostaw cebulki do wyschnięcia w ciepłym i suchym miejscu na kilka dni.
  • Następnie umieść je w pudełku z lekko wilgotnym mchem torfowym. Pudełko należy przechowywać w ciemnym miejscu. W okresie zimowym należy okresowo sprawdzać, czy cebulki nie są ani nadmiernie wilgotne (co może prowadzić do gnicia), ani nadmiernie suche (co powoduje ich wysychanie).
  • Cebulki należy przesadzić wiosną, gdy rozpocznie się kolejny sezon wegetacyjny.
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych