Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać kukliki

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać kukliki

Geum, popularnie znany jako kuklik, to wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny Rosaceae. Pochodzi z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Kukliki są uwielbiane ze względu na atrakcyjne kwiaty i ozdobne liście, dzięki czemu są chętnie wybierane do ogrodów i krajobrazów.

Kukliki posiadają zazwyczaj rozety liściowe u podstawy i wyprostowane łodygi, na których pojawiają się kwiaty. Liście są zwykle głęboko klapowane i mogą być ząbkowane lub gładkie, w zależności od gatunku. Liście mogą być zielone lub czasami zabarwione na brązowo lub fioletowo.

Kwiaty kuklika są główną atrakcją tej rośliny. Występują w różnych kolorach, w tym w odcieniach czerwieni, pomarańczy, żółci i bieli. Kwiaty mają pięć płatków i wyraźny ośrodek z pręcikami, co nadaje im wyraźny wygląd. Często mają kształt miseczki i przyciągają zapylacze, takie jak pszczoły i motyle.

Rośliny geum preferują dobrze przepuszczalną glebę i dobrze rozwijają się w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych. Mogą przystosować się do różnych rodzajów gleby, ale żyzna, bogata w próchnicę gleba przyniesie najlepsze rezultaty. Geum są ogólnie odporne i tolerują niskie temperatury, dzięki czemu nadają się do regionów o umiarkowanym klimacie.

Kukliki są powszechnie stosowane w rabatach mieszanych, ogrodach przydomowych i na skalniakach, gdzie ich kolorowe kwiaty i atrakcyjne liście dodają piękna i uroku. Stanowią również piękne kwiaty cięte do kompozycji kwiatowych.

Jak sadzić:

Kukliki mogą być sadzone na dwa sposoby: bezpośrednio w przygotowanym miejscu na obrzeżach, które należy przekopać i oczyścić z chwastów, lub w pojemnikach lub tymczasowych doniczkach na patio, aby podrosły przed wysadzeniem.

  • Przed posadzeniem bezpośrenio w ziemii lub w doniczne należy namoczyć korzenie w wodzie przez 3-6 godzin.
  • Posadź korzenie kuklika tak, aby były całkowicie pod powierzchnią ziemi, z pąkami lub koroną tuż pod powierzchnią i pozwól, aby wszelkie wierzchołki wzrostu lub liście były odsłonięte.
  • Aby uzyskać optymalny wzrost, wybierz lokalizację z dobrze przepuszczalną glebą, która jest w pełni nasłoneczniona. W przypadku stosowania pojemników można użyć kompostu na bazie gleby lub kompostu uniwersalnego.
  • Pozostaw około 30 cm odstępu między każdą rośliną geum.
  • Po posadzeniu należy dokładnie podlać rośliny i utrzymywać ich nawodnienie przez cały pierwszy rok wzrostu.

Geum to rośliny wymagające niewielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy, ale należy unikać nadmiernego przelewania, aby zapobiec gniciu korzeni. Usuwanie przekwitłych kwiatów może sprzyjać dodatkowemu kwitnieniu i utrzymaniu porządku na roślinie. W chłodniejszym klimacie zapewnienie warstwy ściółki wokół podstawy może chronić roślinę zimą.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych