Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Liatry

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Liatry

Liatry to urzekające byliny zielne, które charakteryzują się uderzającymi pionowymi kwiatostanami, przypominającymi pióropusze. Te małe kłosy kwiatowe z gracją opadają i układają się w piękne grona, stopniowo rozwijając się od góry do dołu, zapewniając żywy pokaz kolorów od lata do jesieni. Wyprostowane łodygi są ozdobione smukłymi, trawiastymi liśćmi. Kwiaty liatry szczególnie dobrze nadają się na rabaty kwiatowe i obwódki w ogrodach nabrzeżnych, przydomowych lub nieformalnych. Zazwyczaj rośliny te osiągają wysokość około 50-90 cm, dodając ogrodowi zachwycającej prezencji.

Jak sadzić Liatry:

Dla optymalnego wzrostu zaleca się sadzenie liatry w dobrze przepuszczalnej glebie składającej się z mieszanki piasku, kredy i gliny. Gleba może mieć odczyn kwaśny, zasadowy lub obojętny. Wczesna wiosna to idealny czas na sadzenie i zaleca się rozstawienie roślin w odległości około 30-38 cm od siebie, upewniając się, że są posadzone na głębokości 15 cm, co zapewni wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Podczas sadzenia należy dokładnie i obficie podlać rośliny i nałożyć warstwę ściółki, aby zatrzymać wilgoć, gdy są jeszcze młode. Liatry najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, które pozwala im osiągnąć optymalny rozwój.

Jak dbać o Liatry:


W celu zapewnienia zdrowia młodych roślin, ważne jest, aby utrzymywać glebę wilgotną, ale unikać zalegania wody, ponieważ może to być szkodliwe dla ich wzrostu. Gdy rośliny zostaną zadomowione, wymagają minimalnego podlewania i zaleca się pozostawienie wierzchniej warstwy gleby do lekkiego wyschnięcia między podlewaniami. Zasadniczo liatry nie wymagają dodatkowego nawożenia, zwłaszcza jeśli są uprawiane w bogatej w składniki odżywcze, zdrowej glebie. W razie potrzeby można jednak rozważyć dodanie nawozu przed nowym wzrostem na wiosnę.
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych