Powrót do bloga

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Tuberoza

Przewodnik po uprawie: Jak uprawiać Tuberoza

Tuberoza, znana pod naukową nazwą Polianthes tuberosa, to pachnąca i ozdobna roślina pochodząca z Meksyku. Jest wysoko ceniona za swój wyjątkowy i silny zapach, który jest często wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

Zapach lata

Najbardziej urzekające kwiatowe zapachy zazwyczaj kojarzą nam się z wiosną, jednak sezon letni również może przynieść swój własny aromatyczny urok. Jedną z najlepszych roślin, które pozwalają osiągnąć to aromatyczne piękno, jest majestatyczna Polianthes, powszechnie znana jako tuberoza. Ważne jest, aby nie mylić jej z Polyanthus Primula, ponieważ pomimo podobnych nazw, ich wzorce wzrostu i kwiaty znacznie się różnią. Tuberoza to wysoka, elegancka roślina cebulowa ozdobiona różowymi lub białymi kwiatami. Jej zapach przypomina gardenię, a w przeszłości służyła jako ważny składnik perfum. Jednak jej związek z ludzkością sięga odległej przeszłości.

Uprawa tuberozy w doniczkach

Zdecydowanie się na uprawę Polianthes w pojemnikach to doskonała strategia, aby maksymalnie cieszyć się ich wspaniałym zapachem! Umieszczając doniczki na patio, możesz cieszyć się ich czarującym zapachem bez konieczności rozpraszania go po całym ogrodzie. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia tego projektu jest znalezienie odpowiednich pojemników.

Sposób sadzenia:

  • Cebulki tuberozy należy sadzić wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków.
  • Umieść kłącza na głębokości od 5 do 10 cm (2 do 4 cali) i w odległości od 15 do 20 cm (6 do 8 cali) od siebie w dobrze przepuszczalnej glebie w słonecznym miejscu.
  • Upewnij się, że gleba pozostaje stale wilgotna, szczególnie w okresie kwitnienia późnym latem.
  • Słabą jakość gleby warto poprawić poprzez dodanie kompostu i substancji organicznych poprawiających drenaż i teksturę gleby w celu zapewnienia lepszego wzrostu kwiatów tuberozy.

Pielęgnacja tuberozy

  • Gdy kwiaty tuberozy wyblakną, a liście zżółkną, to czas na wykopanie cebulek w celu zabezpieczenia ich przed zimą.
  • Wytyczne dotyczące pielęgnacji tuberozy mogą się różnić w zależności od tego, czy cebulki mogą pozostać w ziemi przez zimę.
  • Aby zabezpieczyć cebulki tuberozy zimą, należy zapewnić im temperaturę w zakresie 21-24°C, jak sugeruje większość zaleceń dotyczących pielęgnacji tuberozy. Alternatywnie, można suszyć cebulki na powietrzu przez siedem do dziesięciu dni, a następnie przechowywać je w chłodnym miejscu w temperaturze 10°C do przesadzenia następnej wiosny.
Jak uprawiać Tuberoza
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych