Powrót do bloga

Przewodniki po uprawie: Jak pielęgnować cebulki amarylisa?

Przewodniki po uprawie: Jak pielęgnować cebulki amarylisa?

Jak pielęgnować cebulki amarylisa?

Te jumbo tropikalne piękności mogą wyglądać jak potrzebują dotyku eksperta, ale wierzcie lub nie Amaryllis żarówki są rzeczywiście jednym z najłatwiejszych żarówek do uprawy - i nie tylko łatwe, te ogromne uderzające i żywe kwiaty są również szybko rośnie. Gdy już spróbujesz, przygotuj się na haczyk, zanim się zorientujesz, będziesz chciał wypełnić swój dom każdą odmianą tych bajecznie żywych kwiatów.

Przewodniki po uprawie: Jak pielęgnować cebulki amarylisa?

Jak sadzić cebulki amarylisa (w pomieszczeniach):

 1. Twój garnek lub pojemnik będzie musiał być wystarczająco ciężki, aby utrzymać ciężar wysokich solidnych łodyg i ogromne kwiaty, jak kwiat rośnie. Pojemniki powinny ważyć około kilograma przed zasadzeniem, więc dobrze jest wypełnić pustą donicę kamieniami, kamykami lub piaskiem, aby zwiększyć wagę. Średnica doniczki powinna być około 2-5cm większa niż średnica cebulki. Amarylisy lubią, gdy jest ciasno! W przypadku sadzenia kilku cebulek w jednym pojemniku lub doniczce, należy je ściśle do siebie przylegać, bez odstępów między nimi.
 2. Wypełnij swój pojemnik dobrze osuszoną ziemią. Cebulki amarylisu szybko zgniją, jeśli będą siedzieć w zamoczonej w wodzie glebie.
 3. Posadź cebulkę Amaryllis tak, aby około 2,5 cm górnej części cebulki wystawało poza glebę. Nie powinno się całkowicie przykrywać cebulki.
 4. Po zasadzeniu dobrze podlać, aby ziemia nad cebulką osiadła. Nie podlewać ponownie (lub podlewać bardzo oszczędnie) aż do pojawienia się pierwszych liści.
 5. Umieść doniczkę lub pojemnik w jasnym miejscu, np. na parapecie. Amaryllis lubi dużo światła.
 6. Amaryllis mają tendencję do pochylania się w kierunku światła, więc jak łodygi kwiatów zaczynają rosnąć, obróć doniczkę lub pojemnik regularnie tak, że łodygi będą nadal rosły prosto.
Przewodniki po uprawie: Jak pielęgnować cebulki amarylisa?

Jak sadzić cebulki amarylisa (na zewnątrz):

 1. Jesienią wybierz miejsce, które jest przeważnie nasłonecznione lub tylko częściowo zacienione i ma dość dobrze zdrenowaną glebę.
 2. Posadź cebulkę Amaryllis tak, aby około 2,5 cm wierzchołka cebulki wystawało poza glebę. Nie powinno się całkowicie przykrywać żarówki.
 3. Upewnij się, że umieściłeś cebulkę we właściwy sposób - cebulki paperwhite wyglądają jak mała cebulka z lekko spiczastą główką i czasami z wijącymi się korzeniami wyrastającymi od spodu. Należy sadzić je spiczastą główką / kolcem do góry. Nad podłożem powinna być widoczna górna część cebulki (nie zakopujcie jej całkowicie). Starajcie się używać minimum 3 cebulek na pojemnik, ponieważ cebulki paperwhite dobrze radzą sobie w gęstym upakowaniu.
 4. W przypadku sadzenia na rabatach należy pozostawić co najmniej 8 cm odstępu między poszczególnymi cebulkami. W przypadku sadzenia w pojemnikach, można je umieścić nieco bliżej siebie.
 5. Po zasadzeniu dobrze podlać, aby ziemia nad cebulkami osiadła. Nie podlewajcie już więcej (lub podlewajcie bardzo oszczędnie), dopóki nie pojawią się pierwsze liście.
 6. Cebulki Amaryllisa mogą być sadzone na zewnątrz tylko w strefie 9 lub 10 lub w ustawieniach RHS H3 i H4. Jeśli w zimie występują ujemne temperatury, nie można sadzić amarylisów na zewnątrz w danym regionie. Amarylis kwitnie w ogrodzie w marcu, kwietniu lub maju, w zależności od odmiany. Niektóre z nich mogą ponownie wypuścić pędy kwiatowe jesienią. Często drugi, a czasem nawet trzeci pęd kwiatowy rozwija się jakiś czas po pierwszym kwitnieniu. Po kwitnieniu należy pozostawić liście w spokoju i nie obcinać ich od razu, ponieważ pomagają one roślinie magazynować energię na przyszły wzrost. W cieplejszych strefach lub lokalizacjach, liście są wiecznie zielone i pozostaną zielone i atrakcyjne przez cały rok.
 7. W lecie, niech liście moczyć się dużo ciepła i słońca. Podlewaj lekko i utrzymuj dobry drenaż.
 8. Następnej jesieni cebulki amarylisu skorzystają z okresu odpoczynku przed rozpoczęciem nowego cyklu kwitnienia. Podnieś cebulki i przynieś je do domu, przytnij wszystkie liście i przechowuj w suchym, ciemnym miejscu, bez podlewania, do 12 tygodni. Po 12 tygodniach ponownie rozpocznijcie krok 1.

Sklep Wszystkie cebulki Jumbo Amaryllis

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych