Powrót do bloga

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Iksji

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Iksji

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Iksji

Kwiaty Iksji to kolejna niedoceniana roślina, która powinna być bardziej powszechna w przydomowych ogrodach. Jasnego koloru, łatwa w utrzymaniu i dobrze naturalizująca się, aż dziw, więc fakt, że te piękne ogrodowe klejnoty nie są bardziej popularne. Kwiaty iksji są bardzo uniwersalne, nadają się na obwódki, rabaty i do pojemników, a także stanowią doskonały kwiat cięty. Nie wierzcie nam na słowo, tylko posadźcie tej jesieni kilka cebulek iksji i sami odkryjcie piękno tych kwiatów.

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Iksji

Postępuj krok po kroku zgodnie z naszą prostą instrukcją jak sadzić cebulki Iksji:

  1. Cebulki iksji sadzi się jesienią, przed zamarznięciem ziemi. Wybierz miejsce półcieniste z dobrym drenażem.
  2. Wykop dołek o głębokości około 6-8 cm (przy sadzeniu cebulek należy kierować się ogólną zasadą, że cebulki powinny mieć nad sobą co najmniej 2 razy więcej ziemi niż wynosi ich wysokość), wrzucić cebulkę i przykryj ziemią. Upewnij się, że cebulka umieszczona jest w prawidłowy sposób - Cebulki iksji są małe z lekko spiczastą główką i czasami wyrastającymi od spodu wijącymi się korzeniami. Cebulkę należy posadzić spiczastą główką skierowaną do góry.
  3. Między każdą cebulką zostaw około 10 cm odstępu. Jeśli sadzisz rośliny w pojemnikach, możesz rozmieścić nieco gęściej.
  4. Po zasadzeniu roślin dobrze je podlej, aby ziemia nad cebulkami osiadła.
  5. Cebulki iksji kwitną na wiosnę. Po obumarciu kwiatów należy pozwolić roślinie na odpoczynek - w tym okresie nie ma potrzeby obfitego podlewania. Liście również obumrą i w tym momencie można zdecydować się na uporządkowanie rośliny i usunięcie starych liści lub po prostu pozwolić naturze działać.
  6. Iksje są czasami sprzedawane jako cebulki do sadzenia wiosną, a kwitnące latem. W rzeczywistości są to cebulki, które były przechowywane przez zimę, aby zapobiec ich wzrostowi. W pierwszym sezonie kwitnienia po posadzeniu mogą rzeczywiście kwitnąć w lecie, ale potem będą próbować powrócić do swojego normalnego jesienno-zimowego trybu wzrostu, chyba, że zostaną wykopane pod koniec pierwszego sezonu i ponownie wysuszone na zimę. Nie jest to idealne rozwiązanie dlatego najlepiej traktować je jako rośliny wiosenne, tylko na jeden sezon, a następnie je uprzątnąć.

Kup cebulki Iksji na jesienne sadzenie

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych