Powrót do bloga

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Irysów holenderskich

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Irysów holenderskich

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Irysów holenderskich

Pomimo swojej nazwy, holenderskie odmiany irysów nigdy nie rosły dziko w Holandii. Te piękne kwiaty przypominające orchidee są w rzeczywistości wynikiem połączenia przez holenderskich hodowców gatunków irysów pochodzących z Portugalii, Hiszpanii i Afryki Północnej. Wysokie, eleganckie, egzotyczne i występujące we wszystkich kolorach tęczy, piękne kwiaty stały się jednymi z najbardziej popularnych ze wszystkich wiosennych cebulek. Oprócz ich uderzającego wyglądu, Irysy holenderskie mają bardzo długą żywotność w wazonie, co czyni je ulubionymi roślinami do bukietów i pokazów kwiatowych.

Irysy holenderskie są roślinami wieloletnimi, ale wielu ogrodników traktuje je jako rośliny jednoroczne, wyrzucając stare i sadząc co sezon świeże cebulki.

Małe, łezkowate cebulki Irysów holenderskich sadzi się w taki sam sposób jak tulipany. Skorzystaj z naszego prostego przewodnika krok po kroku, aby w pełni wykorzystać te wspaniałe kwiaty.

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Irysów holenderskich

Sadzenie cebulek Irysów holenderskich:

Postępuj krok po kroku zgodnie z naszym prostymi wskazówkami dotyczącymi sadzenia cebulek Irysów:

  1. Cebulki Irysów holenderskich sadzi się jesienią, przed zamarznięciem ziemi. Wybierz słoneczne miejsce z dobrym drenażem
  2. Wykop dołek o głębokości około 5-8 cm (przy sadzeniu cebulek należy kierować się ogólną zasadą, że cebulki powinny mieć nad sobą co najmniej 2 razy więcej ziemi niż wynosi ich wysokość), wrzuć cebulkę i przykryj ziemią. Upewnij się, że cebulka umieszczona jest we właściwy sposób - cebulki Irysów holenderskich są małe z lekko spiczastą główką i czasami wyrastającymi od spodu wijącymi się korzeniami. Cebulkę należy posadzić spiczastą główką skierowaną do góry.
  3. Między każdą cebulką należy zostawić około 10 cm odstępu. Jeśli sadzisz rośliny w pojemnikach, możesz je skupić nieco gęściej.
  4. Po zasadzeniu roślin dobrze je podlej, aby ziemia nad cebulkami osiadła.
  5. Cebulki irysów holenderskich zakwitną na wiosnę. Po obumarciu kwiatów należy pozwolić roślinie na odpoczynek - w tym okresie nie ma potrzeby obfitego podlewania. Liście również obumrą i w tym momencie można uporządkować roślinę usuwając stare liście lub po prostu pozwolić naturze działać.
  6. Pozostaw pędy i liście przez całe lato co pomoże uformować kwiatostan na przyszły sezon. Podlewaj je regularnie, a kiedy obumrą, delikatnie wytnij suche łodygi pozostawiając cebulki.
Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Irysów holenderskich

Jak uprawiać cebulki Irysów niskich

Irysy niskie łatwo się przyjmują w warunkach naturalnych i są doskonałymi wiosennymi roślinami cebulowymi, które dodają jasnego koloru miejscom pod drzewami i krzewami. Te żywe piękności są również fantastyczne do uprawy w doniczkach i pojemnikach. Cebulki należy sadzić jesienią i postępować zgodnie z ogólną zasadą sadzenia bylin aby nad cebulką było co najmniej 2 razy więcej ziemi niż wynosi jej wysokość. Przy sadzeniu do gruntu należy rozmieścić 6 cebulek na 30cm2. Jeśli sadzisz rośliny w pojemnikach, możesz skupić je nieco bliżej siebie.

Teraz, gdy już wiesz jak uprawiać Irysy, pozostaje tylko zdecydować, którą odmianę wybrać. Sprawdź szeroki wachlarz kolorów cebulek Irysów dostępnych w sklepie DutchGrown i wybierz odmiany najwyższej jakości w hurtowych cenach i stwórz idealny wiosenny krajobraz w swoim ogrodzie.

Kup jesienne cebulki Irysów holenderskich

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych