Powrót do bloga

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać żonkile i narcyzy

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać żonkile i narcyzy

Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać żonkile i narcyzy

Żonkile i narcyzy to marcowe kwiaty, które są zwiastunem nadejścia wiosny. Postępuj krok po kroku zgodnie z naszymi prostymi wskazówkami z przewodnika Jak uprawiać żonkile, a zostaniesz nagrodzony bujną paletą wesołych żonkili i narcyzów na wiosnę.

Growing Guides: How to Grow Daffodil and Narcissus Bulbs

PRZEWODNIK UPRAWY ŻONKILI I NARCYZÓW

Istnieje ponad 13.000 różnych odmian żonkili i narcyzów, ale DutchGrown™ wykonał za Ciebie całą pracę i wybrał odmiany o najlepszych właściwościach, najwyższej jakości i dające najwięcej satysfakcji. W naszej kolekcji cebulek premium mamy nawet kilka rzadkich i egzotycznych odmian. Ciesz się przeglądając naszą wspaniałą ofertę żonkili i narcyzów i pozwól nam zainspirować Cię do stworzenia idealnej wiosennej aranżacji w Twoim ogrodzie.

JAK UPRAWIAĆ ŻONKILE?

Jak to się mówi... Ty mówisz pomidor, ja mówię pomidor. Ty mówisz żonkil, ja mówię narcyz.. Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, narcyz to botaniczny, łaciński termin oznaczający kwiat, a żonkil to termin ogólny, częściej stosowany. Ale technicznie rzecz biorąc, oba są poprawne.

Cebulki żonkili to prawdziwy rarytas w każdym ogrodzie. Są niezwykle łatwe w uprawie, dobrze się naturalizują i z roku na rok powracają w większej ilości. Ponadto cebulki żonkili w naturalny sposób odstraszają wiewiórki i inne gryzonie, co czyni je doskonałym wyborem, jeśli miałeś w przeszłości problem z dokuczliwymi małymi stworzeniami, które traktowały cebulki w ogrodzie jako obiad.

Growing Guides: How to Grow Daffodil and Narcissus Bulbs

Sadzenie cebulek żonkili i narcyzów:

Przewodnik krok po kroku po uprawie żonkili i narcyzów

  1. Cebulki żonkili sadzi się jesienią, przed zamarznięciem ziemi. Wybierz miejsce, które jest w większości słoneczne lub lekko zacienione, ma dobry drenaż i nie jest podmokłe.
  2. Wykop dołek o głębokości około 15 cm (ogólna zasada przy sadzeniu cebulek, która mówi, że cebulki muszą mieć co najmniej 2 razy więcej ziemi nad sobą niż wynosi ich wysokość), wrzuć cebulkę i przykryj ziemią. Cebulki żonkili są małe z lekko spiczastą główką i czasami wyrastającymi od spodu wijącymi się korzeniami - rośliny należy sadzić spiczastą główką skierowaną do góry.
  3. W przypadku sadzenia na rabatach należy pozostawić około 12-15 cm odstępu między poszczególnymi cebulkami. Jeśli sadzisz rośliny w pojemnikach, możesz je skupić nieco bliżej siebie.
  4. Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać, aby ziemia nad cebulkami osiadła.
  5. Żonkile zakwitną na wiosnę. Po przekwitnięciu żonkili należy pozwolić roślinom rosnąć aż do ich obumarcia. Nie należy ulegać pokusie wcześniejszego przycięcia, gdyż potrzebują one czasu po kwitnieniu, aby zmagazynować energię w cebulkach na przyszłoroczne kwitnienie.
  6. Pozostaw cebulki żonkili w ziemi przez zimę, aby mogły przebyć wymagany okres zimowego ochłodzenia w celu zakwitnięcia następnej wiosny.

Growing Guides: How to Grow Daffodil and Narcissus Bulbs

UPRAWA ŻONKILI W POJEMNIKACH

Żonkile rosną bardzo dobrze i tworzą piękny aranżacje również, gdy są sadzone w doniczkach i pojemnikach. Sadzić je należy na tej samej głębokości - co najmniej 2 razy więcej niż wynosi wysokość gleby nad nimi - ale można gęściej rozmieścić cebulki. Możesz również umieścić cebulki w warstwach, co stworzy bardziej wystawny i imponujący wiosenny obraz. Niektóre odmiany, takie jak Narcyz Bożonarodzeniowy, są stworzone specjalnie do uprawy w wewnątrz, gdzie kwitnąca doniczka będzie pachnieć w całym pomieszczeniu.

Wydłuż sezon żonkili o dwa, a nawet trzy miesiące, wybierając kombinację odmian wczesnych, średnich i późnych. Aby uzyskać większą różnorodność i urozmaicenie, spróbuj połączyć przebiśniegi, krokusy, tulipany lub inne wiosenne rośliny cebulowe z żonkilami i ciesz się wspaniałymi kombinacjami kształtów i kolorów następnej wiosny.


Kup jesienne cebulki żonkili

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych