Powrót do bloga

Rozbudź swój ogród wcześnie kwitnącymi roślinami cebulowymi

Rozbudź swój ogród wcześnie kwitnącymi roślinami cebulowymi

Pod koniec zimy ogród zaczyna budzić się do życia, a jedną z największych atrakcji jest obserwowanie pojawiających się maleńkich cebulek, które wydają się wyrastać z ziemi wbrew wszelkim przeciwnościom. Wiele z tych bardzo wczesnych roślin jest przystosowanych do warunków leśnych, np. cyklameny, przebiśniegi i ranniki. Pozbawione baldachimu liści i zaopatrzone w odpowiednią ilość wilgoci, z entuzjazmem spieszą się, aby zakończyć swój wczesny cykl wzrostu.
W założonych ogrodach można znaleźć szerokie szpalery cyklamenu, które rozprzestrzeniały się przez wiele lat, rozmnażając się swobodnie produkując nasiona. Zaczynają kwitnąć zimą i kontynuują kwitnienie aż do wiosny w tych samych warunkach, w których możemy obserwować pojawienie się przebiśniegów, ranników i zawilców.

Rozbudź swój ogród wcześnie kwitnącymi roślinami cebulowymi

Projektowanie nasadzeń w ogrodzie polega na łączeniu ze sobą roślin rosnących w tych samych warunkach i zdolnych do tworzenia razem stabilnej wspólnoty roślin. Muszą być sadzone w odpowiednio dużej ilości i ze zwróceniem uwagi na wzajemne korelacje. Dlatego też najbardziej zapadające w pamięć obrazy wcześnie kwitnących roślin można znaleźć w parkach i dużych ogrodach, gdzie szerokie łany tych bylin naturalizują się i tworzą imponujące, kwieciste dywany.

W naszych przydomowych ogrodach skala może być nieco inna, ale nie powinniśmy się obawiać obfitego sadzenia i łączenia różnych gatunków i odmian tworząc z nich wymyślne wzory. Należy również pamiętać, aby umieścić takie nasadzenia w tych częściach ogrodu, gdzie będą łatwo widoczne w zimie: w pobliżu ścieżek, wejść i być może przez oknami Twojego domu.

Wraz z przejściem zimy we wczesną wiosnę zakwitają różne gatunki roślin cebulowych. Cyklameny mogą w tym okresie być już zajęte wypuszczaniem swoich drobnych różowych kwiatów, które tworzą widoczne plamy koloru na ziemi. Jeśli tak nie jest, nie martw się, wycieczka do centrum ogrodniczego zagwarantuje ich kwitnienie w czasie, gdy będziesz ich potrzebować.

Eranthis Hyemalis

W mojej głowie zima dobiega końca, gdy widzę pierwsze żółte, kielichowate kwiaty Eranthis hyemalis, otwierające się w dni, gdy promienie słońca przebijają się przez gałęzie drzew. Dywany radosnych, żółtych kwiatów ranników zimowych pod krzewami i żywopłotami z pewnością podniosą Cię na duchu. Wkrótce do ranników dołączą również prawdziwe gwiazdy sezonu - przebiśniegi.

Galanthus elwesii jest rodzimym przebiśniegiem i choć może nie jest tak duży i śmiały jak egzotyczne Galanthus nivalis, moim zdaniem to właśnie on sprawdzi się najlepiej dla odważnych naturalistów. Przebiśniegi Galanthus łatwo rosną w niskiej trawie, a dzięki odrobinie wysiłku można szybko zachęcić je do rozprzestrzeniania się. Pozwalając im na rozsiewanie nasion, a także poprzez dzielenie i przesadzanie, ich zastępy mogą być z roku na rok coraz pokaźniejsze

cebulica syberyjska

Niebieskie kwiaty są powszechne w gamie wcześnie kwitnących roślin cebulowych. Jedną z najwcześniejszych jest cebulica syberyjska, która idealnie nadaje się do sadzenia w małych kępach wokół krawędzi rabat przebiśniegów.

Scilla mischtschenkoana "Cebulica Miszczenko" posiada lśniące, białe kwiaty z niebieską linią na środku każdego płatka. W palecie ogrodu znacznie się wyróżnia i jest idealna do tworzenia chłodnych plam koloru wokół podstaw drzew i krzewów.

Śnieżnik lśniący, chionodoxa lucilea, nie odzwierciedla idealnie swojej nazwy, ponieważ kwitnie nieco później, w porze, gdy szansa na śnieg na pewno minęła. Jest to gatunek, który jest dostępny w wielu pastelowych odcieniach niebieskiego i różowego, który musi być sadzony w dużych ilościach, aby uzyskać odważny, satysfakcjonujący efekt. Jest on trwały i będzie rozprzestrzeniał się z roku na rok. Zdecydowanie bylina ta powinna zostać dodana do mieszanego dywanu wczesnowiosennych cebul, sadzonych na tę porę roku.

Pod koniec zimy i na początku wiosny nowa grupa nisko rosnących roślin cebulowych jest gotowa do wyjścia na scenę. Tulipany i żonkile w połączeniu z krokusami, hiacyntami i zawilcami będą głównymi bohaterami naszych wiosennych ogrodów, a do tego czasu małe, przypominające klejnoty kwiaty roślin kwitnących zimą pozostaną miłym wspomnieniem, na które będziemy czekać z niecierpliwością do następnego sezonu.

Michael King 10/2020

Michael King jest botanikiem, byłą sekretarz Kuratorium w Kew Gardens, która od dwudziestu pięciu lat mieszka w Amsterdamie, w pobliżu holenderskich pól cebulek kwiatowych. Projektantka, doradca i pisarka ogrodowa Michael jest autorką artykułów w czasopismach oraz licznych książek na temat roślin i ogrodnictwa, a szczególnie tych dotyczących projektowania ogrodów z wykorzystaniem bylin i roślin cebulowych. Jest uznanym ekspertem przede wszystkim w dziedzinie traw ozdobnych i tulipanów.

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych