Powrót do bloga

Stosowanie i wybór tulipanów w ogrodach

Stosowanie i wybór tulipanów w ogrodach

Tulipany są dla mnie wisienką na torcie w moich ogrodach. Wybieranie różnych gatunków i decydowanie o tym, jak i gdzie użyć ich w projektach, jest szczególną przyjemnością. Można by stworzyć ogród bez nich, ale nie byłby on tak efektowy i piękny.

Tulipany ożywiają ogród wiosną, jeśli są dobrze wykorzystane. Wraz z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną, tulipany można sadzić pomiędzy innymi roślinami trwałymi na ogrodowych obwódkach, tworząc z nimi śmiałe lub subtelne kombinacje, w zależności od życzenia.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z tulipanami ogrodowymi można zrobić coś więcej niż tylko wesołe kępy, które często widzimy rosnące w ogrodach frontowych naszych sąsiadów lub szeregi czerwonych i żółtych tulipanów Darwinhybrid sadzonych przez lokalne władze w naszych parkach i na wysepkach drogowych.

Stosowanie i wybór tulipanów w ogrodach


Różne gatunki tulipanów i ich liczne odmiany ogrodowe i kultywary kwitną razem w sezonie od końca marca do połowy maja, a w dobrym roku nawet później. Ponieważ każda cebulka kwitnie indywidualnie przez około trzy tygodnie, jasne jest, że niektóre odmiany kwitną wcześnie, a inne znacznie później. Sztuką jest wybór różnych odmian, które będą kwitły kolejno, aby zagwarantować kwitnienie przez całą wiosnę i wczesne lato.

Wczesną wiosną ogród zaczyna budzić się z zimowego odpoczynku. Byliny już obumarły i teraz dopiero zaczynają wychodzić z gołej ziemi. Krzewy są nagie wiosną i mogą szybko zarobić na swoje utrzymanie, spiesząc się do kwitnienia. Zasadniczo ogród jest otwarty, płaski i czeka na swój zielony płaszcz, na moment, aby wykorzystać go i zalać przestrzeń kolorem, a tulipany są tu moim największym atutem.

W ogrodzie wykorzystuję tulipany na dwa sposoby. Sadzę setki ograniczonej liczby wcześnie kwitnących odmian, aby stworzyć szerokie smugi koloru na otwartym płótnie, jakim jest puste, otwarte podłoże ogrodu. Na późniejszą część sezonu wybieram różne odmiany, które podkreślą walory sąsiadujących z nimi krzewów i bylin, które w kwietniu i maju będą rozkwitać.

Tulipany Stresa

Tulipany określane jako kwitnące wcześnie lub w połowie sezonu to te, których szukam do masowych nasadzeń w ogrodach. Wiele dzikich gatunków kwitnie wcześnie, a wśród nich odmiany pochodzące od Tulipa kaufmaniana są jednymi z najbardziej dramatycznych i pięknych. Znane jako tulipany lilii wodnych, mają duże kwiaty, które otwierają się płasko i szeroko w pełnym słońcu. Lśniąco czerwony 'Showwinner' jest jednym z najwcześniej kwitnących tulipanów, ale tym, którego używam cały czas, jest 'Stresa'. Kwiaty tego świeżego, żółtego tulipana są odważnie pociągnięte bogatym, czerwonym płomieniem na zewnątrz. Te jasne kwiaty stanowią wyrafinowane wezwanie do przebudzenia się na samym początku wiosny.

Tulipany cesarskie wywodzą się od Tulipa fosteriana. Te wysokie, rosnące cebulki należy wybrać, jeśli zamierzacie Państwo zrobić tylko jeden główny pokaz tulipanów. Są one nie tylko dramatyczne, ale ponieważ kwitną wcześnie, gdy temperatury są niskie, regularnie kwitną przez bardzo długi czas. Moim pierwszym wyborem jest zawsze 'Orange Emperor', ale warto rozważyć także mieszankę ich wszystkich.

Tulipany Salmon Impression

Tulipany Darwinhybrid mają bardzo duże kwiaty utrzymujące się na mocnych łodygach. Ich stosowanie w miejskich programach sadzenia przyniosło im złą reputację, ale zachęcam Państwa do ponownego przyjrzenia się im. Te wytrzymałe tulipany prawie na pewno powrócą do kwitnienia w Państwa ogrodzie na długie lata, czego nie można powiedzieć o wielu innych. W drugim roku ich kwiaty będą znacznie mniejsze i bardziej pasujące do prywatnego ogrodu.

'Apeldoorn Elite' i 'Parade' są dobrze znanymi, niezawodnymi odmianami, które warto rozważyć i typowymi dla tej grupy, ale moim ulubieńcem wszech czasów jest 'Banja Luka'. Ten dramatyczny tulipan hybrydowy Darwinhybrid ma czerwono-żółte smugi na kwiatach o bezkompromisowej śmiałości.

Tulipany Triumph to klasyczne tulipany o średniej porze roku, dostępne w szerokiej gamie kolorów. Typowe są kolory gładkie, takie jak niezastąpiona fioletowa 'Negrita', ale także ekscytujące odmiany dwukolorowe, takie jak dramatycznie białe z malinowo-czerwonymi smugami kwiaty 'Happy Generation'.

Tulipany Orange Princess

Jeśli jest jakiś tulipan z Grupy Triumph, którego musisz spróbować, to jest to 'Princess Irene'. Ta słynna odmiana ma intensywnie pomarańczowy kolor z ciemnofioletowym zewnętrznym płomieniem. Z biegiem lat dała ona początek wielu sportowym potomkom, takim jak 'Pretty Princess', 'Ravana', a nawet podwójnej 'Orange Princess'. Zmieszaj je razem, aby stworzyć naprawdę wystawny punkt centralny.

Późno kwitnące tulipany występują w oszałamiającej gamie kształtów, rozmiarów i kolorów. Istnieją odmiany późno kwitnące z pojedynczymi kwiatami na bardzo wysokich łodygach, niektóre mają spiczaste kwiaty lilii, a inne są nisko rosnące z podwójnymi kwiatami. Odmian jest mnóstwo: tulipany z grupy Parrot o deliktanych i poskręcanych płatkach, tulipany z grupy Viridiflora o kwiatach z delikatnymi zielonymi smugami oraz tulipany z grupy Fringed o delikatnych włóknach obrzeżających płatki.

Tulipany Estella Rijnveld

Te późno kwitnące tulipany należy stosować w starannie przemyślanych połączeniach z innymi roślinami ogrodowymi, zwracając szczególną uwagę na ich wysokość. Wysokie tulipany z pojedynczej grupy późnej, takie jak 'Menton' lub 'Apricot Giant', mogą wznosić się pomiędzy krzewami i bylinami na tyłach mieszanych obwódek ogrodowych. Tulipany o liliowych kwiatach, takie jak 'Red Shine' i 'White Triumphator', można posadzić jako pnącza wznoszące się przez obwódkę z traw ozdobnych. Natomiast krócej rosnące odmiany, takie jak frędzlowata 'Cummins' i delikatna 'China Town' z grupy Viridiflora, najlepiej umieścić blisko czoła kompozycji, gdzie można w pełni docenić ich detale.

Jeśli wiesz, jaką rolę mają pełnić w Twoim ogrodzie sadzone przez Ciebie cebulki tulipanów, ich zastosowanie powinno być dla Ciebie wskazówką przy wyborze najbardziej odpowiednich odmian.

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych