Powrót do bloga

Tulipany z Grupy Darwinhybrid – Odważne i Piękne

Tulipany z Grupy Darwinhybrid – Odważne i Piękne

Tulipany z gatunku Darwinhybrid są olbrzymie, a ich kwiaty czasami przekraczają rozmiar zaciśniętej pięści. Wszędzie, gdzie się pojawią, wzbudzają zainteresowanie swoim odważnym i epicko cudownym wyglądem.

Ten gatunek powstał w drodze krzyżowania starych, późno kwitnących odmian tulipanów Darwina z wczesnokwitnącymi zuchwałymi gatunkami Tulipana Fostera. W efekcie powstały pełne wigoru tulipany z dużymi, czerwonymi kwiatami, wspierającymi się na grubych, mocnych łodygach o wysokości do 60 cm. Z punktu widzenia ogrodnika ten gatunek tulipanów wyróżnia się ze względu na swój wieloletni charakter, który można osiągnąć w przeciętnych warunkach uprawy ogrodowej.

Tulipan Daydream

Nie daj się zniechęcić do tych spektakularnych kwiatów przez krzykliwe kompozycje w parkach miejskich, czy też na rondach i wysepkach ulicznych, które z pewnością widujesz każdej wiosny. Masowe sadzenie tulipanów Darwinhybrid, jak ma to miejsce we wspomnianych przykładach, bez wątpienia wnosi powiew kolorystyki do otoczenia, niemniej jednak kompozycja o takiej skali ma się nijak do wystroju prywatnego ogrodu.

Osobiście wykorzystuję pojedyncze tulipany Darwinhybrid, skupiając je w małych grupach, rozsianych wzdłuż granic ogrodu. W takim anturażu ich silna postura i odważne kwiaty doskonale współgrają z otaczającymi je szybkorosnącymi bylinami i kwitnącymi krzewami. Ponadto, świadomość, że z dużym prawdopodobieństwem będą one rozkwitać z roku na rok, czyni z nich pozycję obowiązkową dla każdego ogrodu. Co ciekawe, ich kwiaty będą mniejsze w kolejnych latach, przez co bardziej dopasują się do skali przydomowego otoczenia.

Odmiana ‘Daydream’ to mój strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o ekscytujące, kwitnące w środku sezonu tulipany. To nietypowa wariacja szalenie popularnej odmiany zwanej ‘Golden Parade’, od której ciężko ją odróżnić po otworzeniu się kwiatów. Wszakże to, co dzieje się w ciągu kilku kolejnych dni, urzeka mnie każdego sezonu. Drugiego poranka kolor kwiatu ‘Daydream’ zaczyna się przyciemniać, aby w ciągu następujących po sobie dni stopniowo nabierać ciepłej, zarumienionej barwy pomarańczy o odcieniu jasnego toffi. To tak, jakby charakter tych kwiatów przechodził ze świeżej frywolności w uwodzicielską dojrzałość.

Tulipan Golden Parade

Większość odmian Darwinhybrids ma kwiaty koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego lub połączenia tychże barw. Nazwy takie jak ‘Red Impression’, ‘Apeldoorn Elite’, ‘Oxford’, ‘Dover’, ’Parade’, ‘Golden Parade’ oraz ‘Ad Rem’ to tylko niektóre z popularnych odmian, doskonale znanych w środowisku ogrodniczym. Jeśli design ogrodu skupia się wokół odważnych motywów kolorystycznych, można polegać na tych tulipanach, z pewnością nadadzą charakteru kompozycji kwiatowej.

Pozycja obowiązkowa dla każdego to odmiana ‘Banja Luka’. Jednym słowem, jest to esencja wszystkiego, co sprawia, że te cebulki są aż tak wyjątkowe. Ich ogromne kwiaty po otwarciu przeistaczają się w obfite misy, złożone z szerokich, czerwonych płatków, z których każdy jest wyostrzony i pokryty olśniewającymi, żółtymi pasemkami. Te kwiaty zdecydowanie nie są stonowane, one pragną twojej uwagi. Wystarczy zaledwie kilka skupisk w ogrodzie, aby ożywić otoczenie i sprawić radość każdemu, kto je zobaczy.

Nie wszystkie odmiany Darwinhybrid są czerwone, żółte lub pomarańczowe, a tulipany ‘Pink Impression’ stanowią na to dowód. Ta relatywnie wcześnie kwitnąca grupa obejmuje odmiany ‘Salmon Impression’ oraz ‘Design Impression’ – to nowy dodatek do tej grupy kwiatów, oferujący zróżnicowane listowie o białych krawędziach. W rzeczy samej ‘Design Impression’ to tulipan Darwinhybrid godny uprawy w doniczce.

Tulipan Red Impression

Wprawdzie nie istnieją żadne tulipany Darwinhybrid o czysto białej barwie, aczkolwiek najbliższy temu jest tulipan ‘Ivory Floradale’. Ta szalenie popularna odmiana osiąga jasnożółtą barwę i wygląda obłędnie w połączeniu z innymi żółtymi tulipanami, kwitnącymi w środku sezonu.

Ostatni, lecz nie mniej ważny tulipan Darwinhybrid to nowa odmiana zwana ‘Purple Pride’, która stanowi unikalne uzupełnienie tej jakże istotnej grupy tulipanów. Ich barwa to łagodny odcień liliowego fioletu, będącego źródłem inspiracji do tworzenia ekscytujących kompozycji zarówno z innymi tulipanami, jak i z wczesnokwitnącymi bylinami oraz krzewami. Taka aranżacja to woda na młyn dla tulipanów ‘Pink Impression’, które dostarczają niezapomnianych wrażeń dzięki kombinacjom kwitnących w środku i pod koniec sezonu kwiatów o kolorach takich jak liliowy, fioletowy oraz ciemny fioletowo-różowy.

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych