Powrót do bloga

Tulipany z grupy liliowców

Tulipany z grupy liliowców

Tulipany grupowe o liliowych kwiatach cieszą się zasłużoną popularnością. Są wysokie i eleganckie, o smukłych kwiatach i wydłużonych płatkach. Gdybym mógł wyhodować tylko jednego tulipana, musiałby to być tulipan z grupy liliowców.

Ich kształt przypomina tak zwane tulipany o kwiatach iglastych, dumę Imperium Osmańskiego w szesnastowiecznej Turcji. Ich współczesne odpowiedniki nie są już delikatnymi przedmiotami kolekcjonerskimi, lecz pełnymi wigoru roślinami ogrodowymi, które wnoszą wyrafinowanie do każdego projektu roślinnego, do którego zostaną dodane.

Tulipan Ballerina

Ale gdybym naprawdę mogła wyhodować tylko jednego tulipana, bez wahania wybrałabym 'Ballerinę', odważny pomarańczowy klejnot w kształcie kwiatu lilii. Nie jest to jednak pomarańczowy kolor kurtek robotników ulicznych, ale raczej jęczmiennych cukrowych paluszków. Oficjalny opis tulipana 'Ballerina' brzmi jak reklama promocyjna: "Na zewnątrz krwistoczerwony kolor płomienisty na cytrynowożółtym podłożu z pomarańczowożółtą żyłkowaną krawędzią; wewnątrz pomarańczowy kolor nagietka z czerwienią papryki, podstawa w kształcie gwiazdy w kolorze jasnobrązowym, pylniki bladozłote. Wysokość 55 cm.

Jakby tego było mało, 'Ballerina' jest silnie słodko pachnąca, co jest niespotykane w tej grupie tulipanów.

Jako odę do jej dziedzictwa, regularnie sadzę 'Ballerinę' z dzikim gatunkiem Tulipa acuminata, który przypomina, choć luźno, oryginalne tulipany tureckich sułtanów. Czerwone, pomarańczowe i żółte kolory tych dwóch pięknych tulipanów doskonale się uzupełniają.

Tulipany o kwiatach lilii nie są przeznaczone do stosowania jako odważne plamy koloru w krajobrazie ogrodowym, ale raczej jako eleganccy członkowie starannie zaplanowanego systemu sadzenia na obrzeżach ogrodu. Większość z nich jest dość wysoka, mierzy od 55 do 65 centymetrów, co jest przydatne w przypadku tulipanów późnosezonowych uprawianych wśród mieszanych obwódek.

Mam tendencję do sadzenia tylko jednego tulipana o kwiatach lilii w każdym schemacie, ponieważ ich indywidualne wyrafinowanie ma tendencję do konkurowania ze sobą. Jest na przykład wspaniały, purpurowo kwitnący 'Burgundy', ale po prostu walczyłby o uwagę, gdyby zmieszać go z 'Balleriną'. Bardziej odpowiednim towarzystwem dla mojej ulubienicy byłaby 'Blue Parrot' o delikatnym fioletowo-malinowym odcieniu i lekko potarganych, nieformalnych płatkach.

Oprócz bogatej odmiany 'Burgundy' można rozważyć inne dobre odmiany lilii w tej samej gamie kolorów. Zwłaszcza dwie z nich mają blade brzegi płatków, co nadaje im lśniący, dwubarwny wygląd: 'Maytime' jest czerwonofioletowa z wąskim kremowobiałym marginesem, a 'Ballade', bardziej dramatyczna, ma magentycznofioletowe płatki obrzeżone czystym, białym marginesem.

Tulipan Red Shine

Jeśli chodzi o czerwone tulipany (zobacz mój wcześniejszy wpis na blogu), jednym z najlepszych jest 'Red Shine' i to nie tylko dlatego, że jest to tulipan z grupy liliowców. Czerwony kolor jest głęboki, ciemny i promienny, zwłaszcza w pełnym słońcu. Taki czerwony tulipan jest niezastąpiony w wielu wiosennych ogrodach. Czerwień wyróżnia się odważnie i zawsze doradzam stosowanie czerwonych tulipanów w szerokich rzędach w całym ogrodzie, aby wprowadzić tam pierwszy kolor pod koniec długiej, ponurej zimy.

'Jacqueline' to najlepszy róż, głęboki i świecący. Kwiaty są duże i jest to jedna z najwyższych odmian tutaj, 65 cm. Choć jest dramatycznie piękna, jej charakter jest zupełnie inny niż 'Red Shine'. Umieszczałbym ją ostrożnie w bardziej zamkniętych i intymnych zakątkach ogrodu.

Większą intensywność oferuje odmiana 'Mariette', która jest oficjalnie zarejestrowana jako róża łososiowa. Ta pełna życia, czerwonoróżowa odmiana będzie błyszczeć w każdym ogrodzie, w którym zostanie posadzona. Przypominam sobie wizytę w ogrodzie, w którym jeden duży obszar był zalany tulipanami 'Mariette'; nie były to rośliny posadzone masowo, ale rozstawione hojnie pomiędzy innymi roślinami - robiły oszałamiające wrażenie.

Tulipan Marilyn

Jeden z potomków odmiany 'Mariette' okazał się niezwykle popularny zarówno jako roślina przy ogrodzeniu w ogrodzie, jak i w pojemnikach. 'Marilyn' ma jaskrawo białe kwiaty w kolorze głębokiej fuksjowej czerwieni.

Bez wątpienia 'West Point' jest najbardziej znanym tulipanem liliowokwiatowym spośród wszystkich tulipanów. Czysto żółte kwiaty nie są tak wysokie jak u wielu innych odmian, a gdy świeci słońce, otwierają się bardzo płasko i szeroko, unosząc się jak drony nad całym obszarem uprawy.

Tulipan White Triumphator

Aby zakończyć ten przegląd jednej z najważniejszych grup tulipanów z punktu widzenia ogrodnika, musimy zwrócić uwagę na odmianę 'White Triumphator'. Osiąga on 60 cm wysokości, a jego kwiaty, czysto białe, są duże. Mimo to jest odporny na najgorszą pogodę i przez wiele tygodni pozostaje efektowny w późnowiosennym ogrodzie. Ten wybitny tulipan wyróżnia się wszędzie tam, gdzie zostanie użyty. Może działać formalnie, gdy jest umieszczony w regularnych odstępach na całej powierzchni ogrodu. Równie dobrze sprawdza się posadzony tu i ówdzie w głębi mieszanych obwódek, a jego wysokość pozwala mu dumnie prezentować się w otoczeniu. Dumny i wyrafinowany charakter to cechy charakterystyczne tej rośliny.

'White Triumphator' to bez wątpienia najlepszy biały tulipan ogrodowy, a może nawet jeden z najlepszych białych kwiatów dostępnych dla ogrodników o każdej porze roku.

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych