Powrót do bloga

Wysokie odmiany tulipanów

Wysokie odmiany tulipanów

Wysokie odmiany tulipanów najlepiej sprawdzają się do wykorzystania pod koniec wiosny w granicznych częściach ogrodu. Natura była łaskawa dla ogrodników, wymyślając całą gamę naprawdę wysokich, śmiałych i pięknych tulipanów, które kwitną dokładnie wtedy, gdy są potrzebne.

Tulipany występują w najróżniejszych rozmiarach: przepiękne miniaturowe gatunki do alpejskich rabat i doniczek, popularne pojedyncze i podwójne do masowego sadzenia na przestrzeni całego ogrodu, a także wysokie, majestatyczne oczekujące na zaprezentowanie się w pełnej okazałości pod koniec wiosny. Wszystkie mają swoje zastosowanie, a te wysokie, późne tulipany są szczególnym przypadkiem.

Wiosną w ogrodzie wszystko dzieje się szybko. Do końca kwietnia krzewy zaczynają kwitnąć i wypuszczać liście, a do nich szybko dołączają ich wieloletni kompani. Będą to byliny okrywowe, które wcześniej rozpoczynają kwitnięcie, takie jak pulmonaria, orlik, brunera i inne wczesne odmiany rośliny cebulowych. Dodatkowo, inne, które zaczną kwitnąć później, w tym czasie wchodzi w fazę wzrostu.

Byliny kwitnące latem rozpoczynają szybki wzrost wraz z podwyższeniem się temperatury, a na początku maja wiele z nich tworzy już pokaźne kępy liści. W maju, w mieszanych rabatach zawierających na przykład grupy szybko rosnących liliowców, maków wschodnich, wilczomleczy, floksów i traw ozdobnych. niskie odmiany tulipanów szybko zostałyby przerośnięte. Dlatego właśnie to tam powinniśmy szukać tulipanów, które są wysokie i mogą śmiało i bez przeszkód wyrosnąć pośród szaleńczej aktywności wokół nich.

Wysokie odmiany tulipanów

Pod wieloma względami jest to sytuacja, w której większe znaczy lepsze. Późną wiosną w mieszanych rabatach nie ma miejsca na szerokie szpalery setek cebulek tulipanów. Zamiast tego potrzebujemy silnych roślin, które indywidualnie zaznaczają swoją obecność. Tulipany, które mogą osiągać od 60 do 80 cm wysokości wyglądałyby komicznie, gdyby ziemia wokół nich była goła tak jak jest to wczesną wiosną, jednak w maju, wśród krzewów i rozrastających się kęp bylin, prezentują się idealnie.

Wysokie odmiany tulipanów należy sadzić pojedynczo, w łagodnych odstępach w środkowej i tylnej części ogrodu. Umieszczone w tle innych roślin ogrodowych tulipany będą prezentować swoje majestatyczne kolory i śmiałe kwiaty jak klejnoty koronacyjne. Nie potrzebujesz wielu z tych wyjątkowych kwiatów, aby zrobić wrażenie.

Tulipan Big Smile

Tulipan Big Smile jest dobrym przykładem późno kwitnącej odmiany o długich łodygach, od której warto zacząć. Jej rodowód zawiera słynne tulipany z grupy Single-Late Pani John T. Scheepers. Wydłużone, owalne kwiaty tulipana 'Big Smile' są cytrynowożółte w momencie otwarcia, a podczas długiego okresu kwitnienia kolor staje się intensywnie żółty. Uprawiam ją wśród kęp trzcinnika ostrokwiatowego, trawy ozdobnej, która bardzo wczesną wiosną tworzy pokaźne, drobnolistne kępy, na długo przed pojawieniem się samego kwiatu.

Renown to różowa odmiana o podobnym pochodzeniu, która w przeszłości odgrywała ważną rolę w hodowli cennych odmian tulipanów do produkcji kwiatów ciętych. Dodatkowo, wytworzyła również pododmiany, które są, dla nas ogrodników, bardzo ważne. Z kolei odmiana Avignon jest naprawdę dostojna z bogatymi pomarańczowymi płatkami przeplatanymi różem, które robią wrażenie również w pąku, gdy zaczynają się rozwijać brązowe i terakotowe odcienie.

Tulipan 'Menton'

Prawdopodobnie najbardziej popularnym z całej tej rodziny jest właśnie Menton. Tulipan 'Menton' przybiera jasnoróżową barwę z atrakcyjną, słabo pomarańczową poświatą. To z kolei zaowocowało jednym z moich ulubionych tulipanów, Dordogne. Teraz róż z Menton jest przepuszczony przez wyraźny pomarańcz, tworząc kwiaty, które promienieją ciepłem i światłem.

Nowością w asortymencie jest Clearwater. To śnieżnobiała alternatywa dla różowego Mentona, co czyni ją idealnym partnerem dla niego w mieszanych nasadzeniach. Nie sadzimy ich jednak masowo, lecz przypadkowo i szeroko rozmieszczamy w tylnej części słonecznej granicy ogrodu; rozsypując je jak różowe i białe konfetti.

Pewne odmiany tulipanów o kształcie lilii należą również do odmian późno kwitnących i stosunkowo wysokich. Nie wszystkie są bardzo wysokie, ale jedną z nich, o której należy tu wspomnieć, jest Jacqueline. Rośnie tak samo wysoko, jak inne wymienione do tej pory tulipany; kwiaty są bardzo duże, zwłaszcza gdy otworzą się szeroko ku słońcu. Tulipan 'Jacqueline' kwitnie na głęboki, temperamentny różowy kolor.

Na zakończenie nie możemy zapomnieć o odmianie 'Queen of Night' i jej podwójnej pododmianie 'Black Hero'.

Na zakończenie nie możemy zapomnieć o odmianie 'Queen of Night' i jej podwójnej pododmianie 'Black Hero'. Kwiaty, w odcieniu głębokiego bordo, są prawie czarne i stosunkowo małe w porównaniu z innymi odmianami późnych tulipanów wymienionymi powyżej. Ich wielkość nie umniejsza jednak ich wpływu na wygląd Twojego ogrodu. Jednak w przypadku tej odmiany posadziłabym znacznie więcej tych charakterystycznych kwiatów, niż odmian o większych kwiatach. Wyglądając jak kropki i przecinki, nadają charakteru każdej późnowiosennej rabacie. Nie dziwne więc

Zamów najlepsze cebulki tulipanów przez internet już teraz!

Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych
Poznajcie Bena, naszego specjalistę od cebulek kwiatowych